Carolinan uusi omistaja suututti fanit – rakastettu selostaja sai lähtöpassit säästösyistä

© Kuva: Getty Images

Carolina Hurricanesin uudeksi omistajaksi talven aikana saapunut Tom Dundon on saanut kannattajien vihat niskaansa viimeisen päätöksensä johdosta.

Hurricanesin sekä seuran edeltäjän Hartford Whalersin otteluiden selostajana 39 vuotta toiminut Chuck Kaiton sai Dundonilta uuden sopimustarjouksen, johon hän ei voinut suostua sopimuksessa esitetyn palkkion takia. Tarjottu palkka oli selkeä romahdus aikaisemmasta, eikä Kaiton olisi tullut toimeen sillä.

Selostaja kertoi News & Observerin haastattelussa tarjouksen olleen selkeä viesti seuran omistajalta.

– Toivoin kohtuullista tarjousta, mutta se olikin selvästi käsky poistua. Se oli merkittävä palkanalennus. Se oikeastaan kertoi, etteivät he olleet kiinnostuneita pitämään minua, Kaiton kommentoi.

– Se on elämää. Se on hänen joukkueensa.

Pitkäaikainen Carolinan selostaja nautti organisaatiossa ja fanien keskuudessa suurta suosiota. Yksi hänen uransa hienoimmista hetkistä oli lausua vuonna 2006 suorassa lähetyksessä Carolina Hurricanesin voittavan Stanley Cup -mestaruuden.

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!