NHL listasi Top 10 -maalivahdit: Carey Pricen dominanssi jatkuu – suomalaisittain murheellista luettavaa

Pohjois-Amerikassa suomalaisvahtien uskomatonta määrää, ja ennen kaikkea loistoa, on ihmetelty vuosi toisensa jälkeen.
Aivan viime aikoina tuo romanssi vaikuttaa hiipuneen, sillä vaikka NHL:ään on saapunut Antti Raannan, Joonas Korpisalon ja Juuse Saroksen muodossa uusia maalivahteja, he eivät ole vielä päässeet todistamaan kykyjään täysipäiväisesti.
Toisin sanoen valtikka on säilynyt edelleen Pekka Rinteen ja Tuukka Raskin harteilla – suomalainen maalivahtiloisto on siis jo vuosien ajan ollut heidän varassaan, etenkin sen jälkeen, kun Miikka Kiprusoff jätti kaukalot nuoremmilleen.
Sekä Rinteellä että Raskilla on ollut omat vaikeutensa, joskin heistä ensimmäisenä mainittu torjui uskomattomalla tavalla Nashville Predatorsin Stanley Cup -finaaleihin tänä vuonna ja Rask puolestaan oli ainoa syy sille, miksi Bruins ylipäätään nähtiin pudotuspeleissä.
Nämä näytöt eivät selkeästikään riittäneet NHL.com:n toimitukselle, sillä sarjan virallisilla verkkosivuilla julkaistiin NHL:n tämän hetken kymmenen parasta maalivahtia, eikä suomalaisilla ollut sanan sijaa kärkipään sijoitusten suhteen.
Rinne sentään mahtui listalle, mutta hänen edelleen meni yhdeksän nimeä. Toisin sanoen kokenut Predators-vahti arvostettiin NHL:n kymmenenneksi parhaaksi maalivahdiksi.
Varsin erikoiseksi tilanteen tekee se, että listauksessa on kyse nimenomaan ”tämän hetken parhaista maalivahdeista” ja siitä huolimatta esimerkiksi lähes koko viime kauden loukkaantuneena ollut Jonathan Quick ja todella ailahtelevasti pelannut Henrik Lundqvist mahtuivat suomalaisten edelle.
Listauksessa ykkössijan vei nimiinsä Montreal Canadiensin Carey Price, jonka asema Pohjois-Amerikassa ei tunnut horjuvan, vaikka hänellä onkin takanaan normaalia vaikeampi kausi.
Kakkosena on puolestaan Washington Capitalsin Braden Holtby ja kolmantena Columbus Blue Jacketsin venäläisvahti Sergei Bobrovsky, joka voitti päättyneellä kaudella NHL:n parhaalle maalivahdille ojennettavan Vezina Trophyn.
NHL.com:n Top 10 -maalivahdit:
- Carey Price (Montreal Canadiens)
- Braden Holtby (Washington Capitals)
- Sergei Bobrovsky (Columbus Blue Jackets)
- Matt Murray (Pittsburgh Penguins)
- Devan Dubnyk (Minnesota Wild)
- Jonathan Quick (Los Angeles Kings)
- Cam Talbot (Edmonton Oilers)
- Henrik Lundqvist (New York Rangers)
- Martin Jones (San Jose Sharks)
- Pekka Rinne (Nashville Predators)
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Mikko Rantanen riepotteli Coloradoa! Yhteispeli Roope Hintzin kanssa toimi kuin unelma
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat