Ahon, Teräväisen ja kumppanien tulevaisuus hämärän peitossa – tulevalla uudella omistajalla suuria epäilyksiä
Kuva: Getty Images
Carolina Hurricanesin taival NHL:ssä on ollu viime vuosina pitkä ja kivinen, sillä sen muutolla ollaan arvottu jo vuosien ajan.
Hurricanesia on viety viime vuosina joko Quebec Cityyn tai Seattleen, mikä on aiheuttanut fanien osalta pienoista pelkoa. Lisäksi seuran menestys kaukaloissa on ollut viime vuosina todella laihaa, mikä on näkynyt myös yleisömäärissä.
Viime kausi oli sille nimittäin kahdeksas perättäinen, mikä loppui jo runkosarjaan. Osittain tästä johtuen sen yleisökeskiarvo (11 776) oli NHL:n ylivoimaisesti surkein. Viimeksi huonompaan lukemaan on yltänyt Florida Panthers, jonka yleisökeskiarvo oli kaudella 2014-15 11 265.
Nyt Hurricanesin omistaja Peter Karmanos on lähellä myydä seuransa toisaalle. Ostajaksi on nimittäin ilmoittautunut MLB-seura Texas Rangersin entinen omistaja Chuck Greenberg, jolla on ollut kiinnostusta myös Dallas Starsia kohtaan.
Raleigh News & Observer -sivuston kiekkotoimittaja Luke Decock kertoo kuitenkin kirjoittamassaan kolumnissa, että siinä missä Greenberg haluaa Hurricanesin toimivan nykyisessä kaupungissaan, on hänellä myös omat epäilyksensä kiekkomarkkina-alueen elvyttämisessä.
”Useat haastatellut ihmiset, jotka toimivat lähellä Greenbergiä, sekä myös muut, jotka ovat tietoisia organisaation mahdollisesta ostosta, mutta haluavat pysyä anonyyminä tilanteen arkuuden vuoksi ovat kaikki kertoneet miehestä, joka on todella huolissaan fanien kokemuksesta ja Raleighin elvyttämisestä kiekkomarkkina-alueena. Hän on myös huolissaan sen suhteen, että hän ei ole saanut vielä rahoitusta tai luotettavia sijoittajia, jotta hän saisi kaupan läpi.
Jos kauppa menee läpi, joka huitelee raporttien mukaan noin 500 miljoonan dollarin hintaluokassa, mikä pitää sisällään myös paljon velkaa, joten seuran arvo on todellisuudessa lähellä 300 miljoonaa dollaria, haluaa Greenberg nähdä toimiiko joukkue Raleighissa. Fanit ovat jo pitkään pelänneet muuttoa Quebec Cityyn tai Seattleen, joten joukkueen pitäminen kaupungissa on jotakin sellaista, mikä fanien on mukava kuulla.”
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Roope Hintz kamppaili Nathan MacKinnonin kanssa – suomalaistähti loukkaantui ikävästi
- Sikailu kävi kalliiksi – Jevgeni Malkinille lätkäistiin pelikieltoa!
- Nyt jysähti: Nazem Kadri kaupattiin NHL-mestarisuosikin riveihin!
- Näkökulma: Rasmus Ristolainen koki jääkylmän kohtalon – surkea epäonnistuminen taustalla
- St. Louis kauppasi tähtipuolustaja Justin Faulkin – jättimäinen hintalappu!
- Se oli siinä! Rasmus Ristolaisen osoite ratkesi NHL:ssä – fanit raivona: ”Brutaalia”
- St. Louis Blues teki ryöstökaupat: Brayden Schenn myyty – hurja vastine
- Patrik Laineesta rysähti iso huhu!
- Yllätysveto: Corey Perry kaupattiin NHL:ssä!
- Nick Foligno: uusi NHL-seura!
- Jättikauppa! Jarmo Kekäläinen pisti tuulemaan NHL:ssä – Kanadan olympiatähti tarttumassa haaviin
- Florida heitti hanskat tiskiin – valmistelee järisyttävää kauppaa NHL:ssä!
- Antti Mäkiseltä iso paljastus: Patrik Laineen kohdalla harkitaan shokkiratkaisua
- Mikko Rantasen Dallas jysäytti vaihtokaupan – jättiläismäinen hankinta!
- Tekoäly arvioi: Patrik Laine liikahtaa NHL:ssä – tässä suomalaisen uusi seura
- Se oli siinä! Rasmus Ristolaisen osoite ratkesi NHL:ssä – fanit raivona: ”Brutaalia”
- Patrik Laineesta rysähti iso huhu!
- Floridan tyhjennysmyynti alkoi – Jeff Petry vaihtaa NHL-seuraa!
- Oliko se siinä? Sergei Bobrovskin lähdöstä merkittävä signaali
- Dallas Stars: uusi vahvistus hyökkäykseen