Täyttääkö tshekkiläinen puolustajalupaus Bostonin tyhjän tontin? – ”Haluan näyttää olevani kasvanut pelaajana”

Ei ole mikään salaisuus, että Boston Bruins on yrittänyt etsiä vasemmalta laukovaa puolustajaa viime vuoden varaustilaisuudessa ensimmäisellä kierroksella varatun Charlie McAvoyn pariksi.
Suurimmat kalat vapailta markkinoilta napattiin kuitenkin nopeasti muiden joukkueiden toimesta, eikä GM Don Sweeney ole onnistunut löytämään sopivaa kauppakumppania sellaisen hankkimiseksi.
Joukkueen onneksi organisaation sisältä löytyy vaihtoehtoja, joista kenties suurin on 20-vuotias tshekkiläispuolustaja Jakub Zboril. Vuoden 2015 varaustilaisuuden ensimmäisen kierroksen varauksella on edessään ensimmäinen ammattilaiskausi ja on sanojensa mukaan valmis mihin tahansa kohtalo hänet johdattaakaan.
Zboril haluaisi olla se mies, jota Bruins puolustuspäähänsä kaipaa.
– Aion jatkaa kovaa harjoittelua ja yritän päästä NHL-rosteriin, Zboril kertoi CSNNE.com-lehdelle.
– Jos päädyn Providenceen (Bruinsin AHL-seura), aion treenata kovaa ja odottaa sitä päivää, kun saan mahdollisuuden NHL:ssä. Kun näin Brandon Carlon saavan mahdollisuuden ylhäällä eikä hän tippunut farmiin, ajattelin, että ehkä minäkin pystyn samaan.
Vuosi sitten heikosti menneen QMJHL-kauden jälkeen suurimmat suut huusivat Zborilia jo menetetyksi tapaukseksi. Menneellä kaudella hän kuitenkin palasi parrasvaloihin tekemällä 50 ottelussa 41 tehopistettä ja johti joukkueensa Memorial Cupiin kolmella maalilla ja seitsemällä tehopisteellä pudotuspeleissä.
183-senttinen ja 91-kiloinen puolustaja tiesi, että hänen työmoraaliaan ja antaumustaan jääkiekolle pidettiin kysymysmerkkinä hänen tullessaan ensimmäiselle kehitysleirilleen kaksi vuotta sitten ei-niin-optimaalisessa kunnossa. Hän on kuitenkin muuttunut niistä ajoista parempaan suuntaan.
– Olen yksi vanhimmista täällä (kehitysleirillä), joten minun täytyi muuttaa asennettani näytääkseni hyvää esimerkkiä nuoremmille, Zboril kertoi.
– Yritän auttaa heitä ja näyttää tietä. Kun tulin tänne ensimmäistä kertaa, en tiennyt mitä odottaa ja tulin pitämään hauskaa. Olen aika vapaamielinen kaveri ja vitsailen paljon.
– Nyt olen kuitenkin alkanut ottamaan asioita vakavammin. Viime kausi oli minulta hyvä ja kilpailuviettini kasvoi todella korkeaksi. Haluan näyttää olevani kasvanut pelaajana.
Zborilista voi tulla lahjakkain vasemmalta ampuva puolustaja Bruinsin organisaatiosta, ja on vain ajan kysymys, milloin hän ottaa lopullisesti sen paikan seuransa NHL-rosterissa.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NHL-tähtihyökkääjä suuntaa MM-kisoihin!
- Ville Koivunen jätettiin ulos MM-kisoista – Jarmo Kekäläiseltä suora mielipide
- Yllätyshankinta: NHL-vahti siirtyy HIFK:hon!
- Kanadalle NHL-supervahvistuksia MM-kisoihin!
- Leijonien MM-hyökkääjä solmi NHL-sopimuksen!
- Toronto Maple Leafsille järisyttävä takaisku
- Kohuvalmentaja Joel Quenneville palaa NHL:ään – tässä uusi seura
- Nyt kajahti huima arvio Mikko Rantasesta – pudotuspelisaldo mykistää
- Connor Hellebuyck romahti pudotuspeleissä – Antti Mäkinen haukkuu lyttyyn: ”Täysin käsittämätöntä”
- NHL-historiaa – Mikko Rantaselta täysin käsittämätön temppu!
- Colorado-pomolta raju väite Mikko Rantasesta
- Connor Hellebuyck romahti pudotuspeleissä – Antti Mäkinen haukkuu lyttyyn: ”Täysin käsittämätöntä”
- NHL-historiaa – Mikko Rantaselta täysin käsittämätön temppu!
- Toronto Maple Leafsille järisyttävä takaisku
- Nyt kajahti huima arvio Mikko Rantasesta – pudotuspelisaldo mykistää
- Kohuvalmentaja Joel Quenneville palaa NHL:ään – tässä uusi seura
- Yllätyshankinta: NHL-vahti siirtyy HIFK:hon!
- Eric Staal sai yllätyspestin NHL:stä!
- Tässä Utahin NHL-seuran uusi nimi – myös logo julki!
- Ville Koivunen jätettiin ulos MM-kisoista – Jarmo Kekäläiseltä suora mielipide