Florida Panthersin leiri vilisee suomalaislupauksia – peräti viisi nimeä mukana
Kuva: Getty Images
Florida Panthers julkaisi pelaajalistansa nuorten pelaajien kehitysleirille ja se sisältää suomalaisittain paljon mielenkiintoisia nimiä.
Floridalaislehti SunSentinel julkaisi listan leirille osallistuvista pelaajista ja mukana suomalaisista ovat Henrik Borgström, Juho Lammikko, seuran tuore hankinta Henrik Haapala sekä viikonloppuna seuran varaamat Sebastian Repo ja Aleksi Heponiemi.
Leirillä lupaukset on jaettu kahteen joukkueeseen, punaiseen ja siniseen. Punaisessa joukkueessa pelaavat Haapala, Lammikko ja Repo, jotka ovat kaikki hyökkääjiä, kun taas sinisestä joukkueesta löytyvät Borgström sekä puolustaja Heponiemi.
Kyseisestä viisikosta kaikkein lähimpänä jopa NHL-paikkaa ovat Borgström ja Haapala.
Heistä Borgström pelasi uskomattoman tulokaskauden Yhdysvaltain yliopistosarjassa, edustaen Denverin yliopistoa. Hän johdatti seuransa yliopistomestariksi ja tuli valituksi sekä sarjan toiseen tähdistökentälliseen että vuoden tulokkaaksi.
Kokonaisuudessaan 19-vuotias isokokoinen suomalaissentteri pelasi Denverin paidassa 37 runkosarjaottelua ja teki niissä pisteet 22+21=43, tehotilaston ollessa +23. Hänet nostettiin Pohjois-Amerikassa päättyneen kauden aikana useampaan otteeseen jalustalle ja puhuttiin jopa NHL-valmiina pelaajana.
Borgström varattiin NHL:ään vuoden 2016 varaustilaisuudessa, monien yllätykseksi ensimmäisen kierroksen 23. numerolla. Hän oli ollut varauskelpoinen jo vuotta aiemmin, mutta tuolloin hänet ohitettiin NHL Draftissa täysin.
23-vuotias Haapala puolestaan tulee Floridaan varaamattomana pelaajana. Hänellä on Liiga-kaukaloissa takanaan upea kausi, jonka aikana hän teki 51 runkosarjaotteluun tehot 15+45=60, voitti sarjan pistepörssin ja juhli Suomen mestaruutta.
Haapala on myös alle 20-vuotiaiden maailmanmestari vuodelta 2014.
Mitä tapahtui NHL Draftissa? KAIKKI TÄÄLTÄ.
LUE MYÖS:
- Aleksander Barkoville taas kova takaisku – Paul Maurice kertoo, missä mennään
- Jarmo Kekäläinen oli lähellä jättikaappausta – Patrick Kane paljasti kulissien takaiset tapahtumat
- Detroit Red Wingsin kriisi syvenee – nyt myös nuori tähti haluaa pois!
- Stanley Cup -mestari Lyle Odelein, 58, on kuollut
- Artturi Lehkonen iski häikäisevän soolomaalin – sai maalivahdin näyttämään tunarilta
- Sebastian Aho ilmiliekeissä NHL:ssä! Rasmus Ristolaiselle paha takaisku
- Aleksander Barkovista tipahti surkea tieto
- Elliotte Friedman kommentoi kuumaa kysymystä Aleksander Barkovin ympärillä
- Kautta ehti kulua viisi minuuttia, kun Detroitissa kiehui yli – fanien mitta on täysi
- Toronton jättitreidistä paljastui yllätys – Auston Matthews sinetöi ystävänsä lähdön
- Näkökulma: NHL on mennyt sekaisin
- Kautta ehti kulua viisi minuuttia, kun Detroitissa kiehui yli – fanien mitta on täysi
- Patrik Laineen perässä kaksi NHL-seuraa! Antti Mäkinen: ”Viikon sisällä aktiivisia”
- Toronton jättitreidistä paljastui yllätys – Auston Matthews sinetöi ystävänsä lähdön
- Elliotte Friedman kommentoi kuumaa kysymystä Aleksander Barkovin ympärillä
- Disney+ paljasti NHL-selostajansa – kultaleijona nappasi uuden pestin
- Aleksander Barkovista tipahti surkea tieto
- Sergei Bobrovski teki tökerön tempun Gavin McKennalle – antoi naurettavan selityksen
- Jarmo Kekäläinen oli lähellä jättikaappausta – Patrick Kane paljasti kulissien takaiset tapahtumat
- Detroit Red Wingsin kriisi syvenee – nyt myös nuori tähti haluaa pois!