Auston Matthews täysin odotetusti ykköstulokas – Patrik Laine jäi nuolemaan näppejään

NHL:n vuoden tulokkaaksi on valittu ansaitusti Toronto Maple Leafsin Auston Matthews, joka karkasi aivan runkosarjan loppupuolella Winnipeg Jetsin Patrik Laineelta.
Vaikka Matthews pelasikin tulokaskautensa maailman kovimmassa kiekkoliigassa, vieläpä keskushyökkääjänä, ja kenties kaikkein paineikkaimmassa mahdollisessa kaupungissa, oli hän läpi kauden dominoiva.
Itse asiassa matkan varrelle mahtui ainoastaan yksi heikompi jakso, jonka aikana näytti siltä, että Laine karkaa yhdysvaltalaiselta. Sen jälkeen suomalainen alkoi kuitenkin hyytyä loppukautta kohden ja lopulta Matthews paineli sekä tulokkaiden maali- että pistepörssin voittoon.
Näin ollen ei ollut mikään ihme, että Matthews kruunattiin ylivoimaiseen tapaan vuoden tulokkaaksi, sillä kun kaikkeen edellä mainittuun lisätään se, että hän pelasi lähes koko kauden tulokkaiden keskellä ja Laine puolestaan kokeneempien kavereiden, oli hänen saavutus uskomattoman kova.
Äänestyksessä kolmantena pelaajana mukana oli Columbus Blue Jacketsin alakerrassa erinomaisen kauden pelannut Zach Werenski, joka hiipi pikkuhiljaa kauden aikana mukana vuoden tulokas -taistoon.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Aatu Räty solmi NHL-sopimuksen
- 50 miljoonaa dollaria! NY Islanders kiinnitti tähtipelaajansa jättisopimuksella
- Nyt jysähti! Matias Maccelli kaupattiin NHL:n tähtisikermän riveihin
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Henri Jokiharjulle rahakas jatkosopimus
- Boston Bruins kiinnitti maalitykkinsä: kuuden vuoden jättisopimus
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Vegas ja Nashville jysäyttivät kolmen pelaajan jättikaupan!
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Sidney Crosbysta tipahti järisyttävä huhu
- Viimein! Anaheim Ducks kauppasi John Gibsonin
- John Tavares puhuu suoraan jatkosopimuksestaan: ”Jätin rahaa pöydälle”
- Calgary Flames jysäytti: Pakkijärkäleelle jättisopimus
- Mitch Marnerin tilanteessa uusi dramaattinen käänne
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Karmea yllätyspaljastus: NHL-supertähden ura voi olla ohi
- Ville Husson ensi kauden NHL-seura selvisi – miljoonadiili!
- Nämä suomalaiset varattiin NHL-draftissa
- Sam Bennett ja Florida Panthers: Jättisopimus