MM 2017: Ruotsin tähtiskermä yllättävissä vaikeuksissa – NHL-järkäle hurmasi hurjilla taklauksillaan

Kuva: Getty Images
KÖLN. Ruotsalaispakki Alexander Edler oli elementissään heti Ruotsin avausottelussa MM-kisoissa.
Isokokoinen Vancouver Canuckin pakki heti venäläisiä seinille useammalla kovalla pommillaan. Edleriltä nähtiin pelin aikana vähintään kolme koko turnauksen koostevideoille mahtuvaa jättipommia.
Upeat taklaukset eivät jättäneet lopulta hyvää mieltä, kun Venäjä kaatoi huolimattoman Ruotsin rangaistuslaukausten jälkeen maalein 2-1. Tre Kronor voi syyttää tappiostaan itseään – joukkue muni vahvan avauserän jälkeen ottelun itseltään.
– Huomasi, että tämä oli ensimmäinen peli. Meillä on muutama treeni vasta alla, joten homma ei lähtenyt heti rullaamaan. Mutta oli tässä myös paljon hyvää, Edler huokasi NHL Suomelle.
Henkilökohtaisesti oma peli maistui. Edler pelasi isossa roolissa, jyräsi ja teki myös kiekollisesti oikeita ratkaisuja.
– Peli tuntui heti hyvältä. Taklaan aina mielelläni, jos on paikka. En halua pelkästään jahdata vastustajia, mutta jos paikka tulee, nautin fyysisestä pelistä, Edler summasi.
Ruotsi nousee vielä
Tappiosta huolimatta Edler on luottavainen Ruotsin iskukyvystä. Varsinkin avauserässä Tre Kronor hallitsi peliä mielin määrin. Vaisu kolmaserä päästi venäläiset vasta kunnolla peliin mukaan. – Aloitimme hyvin, mutta pelasimme kolmannen erän surkeasti. Annoimme heille tilaa emmekä uskoneet omaan peliimme tarpeeksi, Edler harmitteli. Ruotsilla on kasassa kenties yksi kovimpia MM-kisajoukkueita. 15 NHL-miehen vahvistama joukkue taistelee tosissaan Edlerin mukaan kullasta. – Meillä on paljon lahjakkuutta joukkueessa sekä hyvät maalivahdit. Ensimmäinen peli pitää aina unohtaa nopeasti – tässä on vielä pitkä turnaus edessä, kokenut pakki lisäsi. Ilari Isotalo, Köln Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- NHL:n syksyn suomalaissensaatio iski jälleen – Patrik Laine pahoissa ongelmissa
- Carter Hart palaa NHL:ään!
- Kimmo Timoselta huolestuttava paljastus NHL-superteinistä: ”Olen kuullut juttuja”
- Iso paljastus Patrik Laineen sopimustilanteesta
- NHL:ssä yllätyskauppa: konkari tekee paluun vanhaan seuraansa!
- New Jersey Devilsille surkeita uutisia
- Florida Panthersille karmeita uutisia – jälleen uusi pitkäaikaispotilas
- Chicagolta ikävä ilmoitus – kapteeni sivuun perhesyiden vuoksi
- Ville Heinolalta raju ulostulo – haluaa siirron pois Winnipegistä: ”Suoraan sanottuna…”
- Lähde: Aleksandr Georgiev jättämässä NHL:n – tässä uusi seura?
- Patrik Laineen Montreal Canadiens täräytti pöytään jättiuutisen!
- Iso paljastus Patrik Laineen sopimustilanteesta
- NHL:ssä yllätyskauppa: konkari tekee paluun vanhaan seuraansa!
- Lähde: Aleksandr Georgiev jättämässä NHL:n – tässä uusi seura?
- Ville Heinolalta raju ulostulo – haluaa siirron pois Winnipegistä: ”Suoraan sanottuna…”
- Kimmo Timoselta huolestuttava paljastus NHL-superteinistä: ”Olen kuullut juttuja”
- Yli 700 NHL-ottelun konkari: uusi joukkue
- Florida Panthersille karmeita uutisia – jälleen uusi pitkäaikaispotilas
- Ottawa Senatorsille tipahti karmea uutinen!
- New Jersey Devilsille surkeita uutisia