MM 2017: Ruotsin tähtiskermä yllättävissä vaikeuksissa – NHL-järkäle hurmasi hurjilla taklauksillaan
Kuva: Getty Images
KÖLN. Ruotsalaispakki Alexander Edler oli elementissään heti Ruotsin avausottelussa MM-kisoissa.
Isokokoinen Vancouver Canuckin pakki heti venäläisiä seinille useammalla kovalla pommillaan. Edleriltä nähtiin pelin aikana vähintään kolme koko turnauksen koostevideoille mahtuvaa jättipommia.
Upeat taklaukset eivät jättäneet lopulta hyvää mieltä, kun Venäjä kaatoi huolimattoman Ruotsin rangaistuslaukausten jälkeen maalein 2-1. Tre Kronor voi syyttää tappiostaan itseään – joukkue muni vahvan avauserän jälkeen ottelun itseltään.
– Huomasi, että tämä oli ensimmäinen peli. Meillä on muutama treeni vasta alla, joten homma ei lähtenyt heti rullaamaan. Mutta oli tässä myös paljon hyvää, Edler huokasi NHL Suomelle.
Henkilökohtaisesti oma peli maistui. Edler pelasi isossa roolissa, jyräsi ja teki myös kiekollisesti oikeita ratkaisuja.
– Peli tuntui heti hyvältä. Taklaan aina mielelläni, jos on paikka. En halua pelkästään jahdata vastustajia, mutta jos paikka tulee, nautin fyysisestä pelistä, Edler summasi.
Ruotsi nousee vielä
Tappiosta huolimatta Edler on luottavainen Ruotsin iskukyvystä. Varsinkin avauserässä Tre Kronor hallitsi peliä mielin määrin. Vaisu kolmaserä päästi venäläiset vasta kunnolla peliin mukaan. – Aloitimme hyvin, mutta pelasimme kolmannen erän surkeasti. Annoimme heille tilaa emmekä uskoneet omaan peliimme tarpeeksi, Edler harmitteli. Ruotsilla on kasassa kenties yksi kovimpia MM-kisajoukkueita. 15 NHL-miehen vahvistama joukkue taistelee tosissaan Edlerin mukaan kullasta. – Meillä on paljon lahjakkuutta joukkueessa sekä hyvät maalivahdit. Ensimmäinen peli pitää aina unohtaa nopeasti – tässä on vielä pitkä turnaus edessä, kokenut pakki lisäsi. Ilari Isotalo, Köln Twitter: @IlariIsotaloLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL:n tuore varausarvio julki – suomalaiskaksikon osakkeet nousussa
- Jani Hakanpää palaa Liigaan – sopimuksessa NHL-pykälä
- Montreal Canadiens jysäytti: Ex-Liiga-tähdellä miljoonasopimus
- Pietarin SKA:n pikakiituri siirtyy NHL:ään – tässä uusi seura
- Kohuvahti Linus Ullmarkin jatkosta Ottawassa uutta tietoa – nyt puhuu päävalmentaja
- IS: Jani Hakanpäältä iso paljastus!
- Karmea takaisku: NHL-supertähden olympialaiset vaarassa – tässä vaihtoehdot korvaajaksi
- 32 Thoughts: Quinn Hughes oli valmis siirtymään yllätysseuraan – tähän treidi kariutui
- Jack Hughes latasi suorat sanat Quinn-veljensä Minnesota Wild -siirrosta
- Erik Karlsson: surkea uutinen
- Toimittaja väittää: Tähän NHL-seuraan Gavin McKenna haluaa
- Jack Hughes latasi suorat sanat Quinn-veljensä Minnesota Wild -siirrosta
- Edmonton kiinnitti NHL-supertähden veljen – takoo hurjaa jälkeä farmissa
- 32 Thoughts: Quinn Hughes oli valmis siirtymään yllätysseuraan – tähän treidi kariutui
- Pittsburgh iski pöytään lähes seitsemän miljoonan dollarin pelaajasopimuksen
- Erik Karlsson: surkea uutinen
- IS: Jani Hakanpäältä iso paljastus!
- Varaamaton puolustaja hurjassa vireessä NHL:ssä – piste-ennätys ryminällä uusiksi
- Lähde: Kultaleijonaa viedään NHL:stä takaisin Eurooppaan
- Leijonille huolestuttava tieto NHL:stä!