Tässä ovat NHL:n ahkerimmin laukovat puolustajat – jälleen suomalaisväriä listalla

Tämän kauden osalta kautta on jäljellä enää joukkueesta riippuen noin 15 ottelua. Puolustajien osalta kausi on sujunut Brent Burnsin johdolla, joka johtaa puolustajien pistepörssiä.
NHL tilastoi lukuisia eri asioita, joista laukaukset kohti maalia ovat yksi. Alla olevaan listaan on kerätty puolustajien osalta viisi eniten laukovaa puolustajaa. Kaikki tilastot on koottu ennen yön NHL-kierrosta.
1. Brent Burns, San Jose Sharks
Brent Burns on laukonut puolustajista eniten, sillä hän on laukonut maalia kohti peräti 260 kertaa. Burns on myös iskenyt puolustajista eniten maaleja, peräti 27 kappaletta. Burnsin kausi on sujunut niin hyvin, että hänen haastamisensa parhaan puolustajan tittelistä on haastavaa.
2. Aaron Ekblad, Florida Panthers
Puolustajien toisella sijalla on Florida Panthersin puolustaja Aaron Ekblad, joka on tulittanut maalia kohti 219 laukausta. Ekbladin kausi ei ole sujunut aivan samalla tavalla kuin viime kaudella, mutta hän on silti iskenyt 10 maalia.
3. Dustin Byfuglien, Winnipeg Jets
Kolmantena listalla on Winnipeg Jetsin jättiläinen, Dustin Byfuglien. Yli 100-kiloinen Byfuglien on laukonut 209 kertaa, ja iskenyt samalla 10 maalia ja yhteensä 45 tehopistettä.
4. Dougie Hamilton, Calgary Flames
Neljäntenä listalla on Calgary Flamesin puolustaja Dougie Hamilton. Hamilton esiintyi siirtohuhuissa vielä viime vuoden puolella, mutta on kauden mittaan osoittanut olevansa yksi Flamesin tärkeimmistä puolustajista. Hamilton on laukonut 188 kertaa, ja onnistunut tekemään 10 maalia.
5. Erik Karlsson, Ottawa Senators
Sijalla viisi majailee kaksinkertainen Norris-voittaja Erik Karlsson. Karlssonin kausi on sujunut jälleen tehopisteiden valossa aikaisempien kausien tasolla, kun hän on kerännyt 61 (13+48) tehopistettä. Samalla Karlsson on laukonut 175 kertaa kohti vastustajan maalia.
Puolustajien kymmenen kärkeen mahtuu myös suomalaisväriä, kun Buffalo Sabresia edustava Rasmus Ristolainen on listalla sijalla kahdeksan. Ristolainen on laukonut tällä kaudella 166 kertaa, mutta kiekko on löytänyt tiensä verkkoon vain neljästi.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Luistimet naulaan – yli 600 NHL-ottelun hyökkääjä lopettaa uransa!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Kausiennakko 2025-26: Detroit Red Wings
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia
- NHL-maalivahtilegenda Eddie Giacomin on kuollut
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Philadelphia ja Columbus pelaajakaupoilla: Kallispalkkainen maalivahti vaihtaa maisemaa
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Buffalo-valmentaja ajoi kolarin päihtyneenä – kyydissä kolme lasta
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- NHL-kausiennakko 2025-26: New York Rangers
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Surkea uutinen: Corey Perry polvileikkaukseen