Nikita Kucherovin rankkarimaali herättää edelleen hämmennystä – koko kauden kovin tähdistö? (VIDEO)
Kuva: Getty Images
NHL on valinnut kuluvan kauden 21:nnen viikon tähdistönsä ja ykköstähden titteli ei olisi voinut oikeampaan osoitteeseen mennä.
Ykköstähdeksi nimettiin siis Tampa Bay Lightningia edustava venäläistaituri Nikita Kucherov, joka muun muassa teki viime viikon aikana hattutempun, jonka jokainen maali syntyi ylivoimalla.
Sen lisäksi, että hän iski edellä mainitun hattutempun ja merkkautti neljään otteluun tehopisteet 5+4, hän suoritti myös yhden erikoisimmista rankkareista miesmuistiin: Kucherov hämäsi Buffalo Sabresin ruotsalaisvahti Robin Lehneriä jättämällä yrityksestään kokonaan laukauksen pois ja antaen kiekon vain lirua maaliin.
– Luulen, että en lähtisi yrittämään tuota. Siis, kyllä tuollaisia juttuja tekee silloin tällöin, mutta tehdä se 1-1-tilanteessa, tietäen mikä on sarjatilanteemme – se on aika mahtavaa, niin ikään melkoisena mailataiturina tunnettu Jonathan Drouin hämmästelee Tampa Bay Timesille.
Kaksi täysin uskomatonta maalivahtia
Kiitos Kucherovin, joka sai siis kaikki haukkomaan henkeä suorituksellaan, Lightning voitti menneen viikon neljästä ottelusta kolme ja näin ollen roikkuminen pudotuspeliunelmassa jatkui floridalaisjoukkueen osalta edelleen. Muut viikon tähdistövalinnat osuivatkin sitten maalivahteihin, kun kakkostähdeksi nimettiin Columbus Blue Jacketsin venäläisvahti Sergei Bobrovsky ja kolmostähdeksi Montreal Canadiensin Carey Price. Heistä Bobrovsky pysäytti kolmessa ottelussa kiekot 98,90 prosentin varmuudella, päästettyjen maalien keskiarvon ollessa 0.33 ja voittosarakkeen näyttäessä saldoa 2-0-1. Pricen torjuntaprosentti oli puolestaan 97,40, päästettyjen maalien keskiarvo 0.66 ja hän torjui joukkuelleen voiton jokaisesta kolmessa ottelussa. Menneen viikon NHL-tähdistöä voisikin hyvällä omallatunnolla kutsua koko kauden kovimmaksi tähdistöksi, sillä normaalisti kuka tahansa olisi muiden kavereiden rinnalla tullut valituksi viikon ykköstähdeksi nyt annetuilla näytöillä.LUE MYÖS:
- Mikä joukkue on NHL:n mestarisuosikki? Näin vastaa Teemu Selänne
- NHL:ssä jaettiin erikoinen jäähy – sääntöuudistus kuohuttaa: ”Hulvatonta”
- Vegas lähtee kannujahtiin uuden päävalmentajan johdolla – kuka korvaa menetetyn maalitykin?
- Adam Fantilli: Jättidiili julki!
- Leevi Meriläisen tilanteessa iso käänne – Ottawa teki ratkaisunsa
- Chicago Blackhawks kiinnitti ykkösvarauksensa – yli 20 miljoonan dollarin jatkosopimus
- San Jose Sharksin uusi tuleminen lähellä – Macklin Celebrini nosti riman pudotuspeleihin
- Quinn Hughesin tulevaisuudesta kova väite – Antti Mäkinen: ”En usko enää hetkeäkään”
- NHL-faneille ilouutinen – nämä huippuottelut näkyvät ilmaiseksi tv:ssä
- Friedman: Connor Hellebuyckin jättitreidi vireillä – ”En tiedä, kumpi teki aloitteen”
- Friedman: Connor Hellebuyckin jättitreidi vireillä – ”En tiedä, kumpi teki aloitteen”
- Kolme suomalaispelaajaa heitettiin siirtolistalle NHL:ssä!
- Ottawan omistaja jyrähti Brady Tkachukin siirrosta – syyttää isää ja veljeä
- Patrik Laineella on selvä NHL-toive – ”Nirso”
- NHL-faneille ilouutinen – nämä huippuottelut näkyvät ilmaiseksi tv:ssä
- Miikka Kiprusoffin ajan ikoninen näky palaa NHL-jäälle – katso kuva
- Minnesota-tähdeltä kova väite joukkuekaveristaan – ”Paras luistelija, jonka olen nähnyt”
- Quinn Hughesin tulevaisuudesta kova väite – Antti Mäkinen: ”En usko enää hetkeäkään”
- Maalitykki heivattiin AHL:ään – kaikkiaan neljä suomalaista sai passituksen farmiin
- Nyt puhuu siirtoa vaativan Carolina-tähden agentti – torppasi yhden vaihtoehdon