Nashville-pomo selitteli fiaskokautta – Juuse Sarokselle synninpäästö: ”Epäreilua”
Nashville Predators teki GM Barry Trotzin johdolla vuosi sitten päätöksen vahvistaa joukkuetta isoilla tähtinimillä uudelleenrakennuksen käynnistämisen sijaan.
Predatorsin tähtihankinnat ovat kuitenkin muun joukkueen tavoin flopanneet pahemman kerran, minkä seurauksena tennesseeläisseura jää pudotuspelien ulkopuolelle vasta toisen kerran sitten kauden 2013-14.
Trotz on nyt avannut tuskaista kautta The Athleticin haastattelussa. Kokenut ex-valmentaja muistuttaa koko joukkueen romahtaneen kollektiivina, eikä syytä voi vierittää vain isolla rahalla seuraan vapailta markkinoilta hankittujen Steven Stamkosin ja Jonathan Marchessaultin syliin.
– Mikäli Stammer ja Marchy eivät olisi tehneet maaleja, en tiedä kuka ne olisi tehnyt. Filip Forsberg ja kenties Ryan O’Reilly. En kadu näiden veteraanien hankkimista. Olen enemmänkin pettynyt siihen, ettei kukaan pelaajistamme ole pelannut läpimurtokauttaan. Monet pelaajistamme ovat alisuorittaneet ja se on vaikuttanut kollektiivisesti koko joukkueeseen, Trotz selittelee surkeaa kautta.
Myöskään kolmella viime kaudella Vezina-äänestyksessä mukana ollut tähtimaalivahti Juuse Saros ei ole onnistunut kannattelemaan joukkuettaan. Trotz antaa kuitenkin suomalaistähdelleen synninpäästön.
– Emme ole pelanneet riittävän tasaisesti antaaksemme maalivahdeillemme mitään mahdollisuutta. Puolustuksellisesti emme ole olleet riittävän hyviä, mikä on ollut epäreilua maalivahtejamme kohtaan, Trotz näkee.
Yhdeksättä kauttaan NHL:ssä torjuvan Saroksen torjuntaprosentti (89,7) on jäämässä tällä kaudella ensimmäistä kertaa miehen uralla alle 90:een. Aiemmin Saroksen sarake torjuntaprosentin kohdalla on näyttänyt kauden päätteeksi ainoastaan kertaalleen alle 91 prosentin lukemia.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Gavin McKenna solmi NHL-tulokasdiilin – joutui tekemään heti ison myönnytyksen
- Oho! Ennätystarjous tehty NHL:ssä
- Ei kai taas! Connor Bedard loukkaantui
- Dallas Starsin kapteenista tipahti sopimusuutisia
- Eeli Tolvasen neuvotteluista uutta tietoa – tällainen sopimus hakusessa: ”Paljon kiinnostuneita”
- Darnell Nursen jättitreidi toiseen NHL-seuraan kariutui – tämä mies torppasi siirron
- Montréal Canadiensille merkittävä pelaajasopimus
- Leevi Meriläinen sai uuden NHL-sopimuksen
- Aleksandr Ovetškinille uusi sopimus
- Olli Määttä kaupattiin NHL:ssä!
- Jymysiirto NHL:ssä – tässä Edmontonin uusi ykkösvahti
- Floridan mestarivahti Sergei Bobrovski, 37, vaihtaa seuraa – hurja vuosipalkka
- Dallas ja Nashville pelaajakaupoilla – Stars luopuu taiturihyökkääjästään
- Patrik Laineen tilanne sai uuden käänteen NHL:ssä
- NHL:ssä paljastui kiero offer sheet -tarjous – ”Likainen temppu”
- Olli Määttä kaupattiin NHL:ssä!
- Joonas Korpisalo treidattiin NHL:ssä – toiseen suuntaan suomalaishyökkääjä
- Darnell Nursen jättitreidi toiseen NHL-seuraan kariutui – tämä mies torppasi siirron
- TSN: Eetu Luostarisen jättiratkaisu voi tulla jo lähipäivinä
- Jättikäänne NHL:ssä – John Carlson jätti Carolinan ja hyppäsi kilpailijan leiriin