Minnesota-pomo myöntää: Teki raskaan päätöksen superlupauksen treidissä – ”Vihaan sitä”

Minneosta Wild ja Columbus Blue Jackets pyöräyttivät viime viikolla jättitreidin, jossa Wild hankki riveihinsä superlupaavan tshekkipuolustaja David Jiricekin, 21.
Hintalappu oli kova, sillä Wild joutui luopumaan vaihdossa top 5 -suojatusta 1. kierroksen varausvuorosta (2025), 3. kierroksen varausvuorosta (2026), 4. kierroksen varausvuorosta (2026), 2. kierroksen varausvuorosta (2027) sekä puolustajalupaus Daemon Huntista, 22.
Wildin GM Bill Guerin myöntää suoraan, että varsinkin Huntista luopuminen otti koville.
– Hunt on hyvä pelaaja. Vihaan sitä, että jouduin laittamaan hänet mukaan tähän kauppaan, mutta minun oli pakko tehdä se. Hän on upea nuori poika joka kantaa itsensä todella hienosti. Hän tulee pelaamaan pitkään tässä liigassa, Guerin totesi vuoden 2020 3. kierroksen varauksesta, joka on iskenyt kovia tehoja AHL:ssä.
Sen sijaan ykköskierroksen varausvuoron antaminen osana Jiricek-treidiä ei hetkauttanut Wild-pomoa.
– Minulle oli itsestäänselvyys, että joudumme antamaan ykkösvarauksen vaihdossa. Jiricek on itsekin kärkipään ykköskierroksen varaus, enkä usko, että olisimme tulleet varaamaan kovin korkealta (ensi kesän varaustilaisuudessa). Se (varausvuorosta luopuminen) oli sen arvoista, Guerin uskoo.
Guerin odottaa Jiricekin sekä toisen nuoren lupauksensa, Brock Faberin, 22, muodostavan tulevaisuudessa Wild-pakiston selkärangan.
– Jiricek ei ole mikään 30-vuotias vuokrapelaaja. Hän on 21-vuotias puolustaja, johon voimme investoida. Tämä oli sijoitus tulevaisuuteen, Guerin niputtaa.
LUE MYÖS:
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Kuusi ensimmäistä pelaajaa Suomen olympiajoukkueeseen valittu!
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Sopimus purkissa – Lassi Thomson palaa NHL:ään!
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Florida jyräsi voiton päähän mestaruudesta – suomalaiset kovassa iskussa
- Lähde: Sam Bennett jatkaa Floridassa – solmimassa jättimäisen jatkosopimuksen
- Hurja huhu! Tällaistako jättisopimusta Carolina tarjoaa Mitch Marnerille?
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Rangersilta tyly ilmoitus tähtipakille – treidi luvassa?
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu