Aleksander Barkovin valmentaja paljastaa kapteenissaan tapahtuneen muutoksen – vertaus toiseen supertähteen
Florida Panthersin kapteeni Aleksander Barkovin palo Stanley Cupin voittamista kohtaan sai entistä enemmän kierroksia viime kesänä joukkueen hävittyä NHL:n finaalisarjan Vegas Golden Knightsille.
Panthersin päävalmentaja Paul Maurice paljastaa suomalaistähden tehneen kesällä paljon töitä välttääkseen saman kohtalon uudelleen.
– Sasha valmistautui tähän (pudotuspeleihin) oikealla tavalla viime kesänä. Hän saapui harjoitusleirille nopeampana ja vahvempana. Hän taklaa nyt enemmän kuin koskaan aiemmin. Hän ikään kuin rakensi itsensä sopimaan paremmin pudotuspelijääkiekkoon, Maurice kertoo The Athleticille.
Aiemmin parhaillaan 52 kertaa runkosarjassa taklanneen Barkovin taklauslukema näytti tämän kauden runkosarjassa lukemaa 104. Suomalaistähti on toisin sanoen tuplannut taklausmääränsä aiemmasta.
Kertaalleen urallaan NHL:n parhaalle puolustavalle hyökkääjälle ojennettavan Selke-palkinnon voittaneesta Barkovista povataankin pystin kestovoittajaa ja Patrice Bergeronin perillistä puhuttaessa sarjan parhaasta puolustavasta hyökkääjästä.
– Hänellä on kaikki taidot tehdä mahtavia asioita hyökkäyspäässä, mutta hän priorisoi voittamisen aina sen edelle, Maurice tiivistää kapteeninsa mielenlaadun.
Panthers kohtaa NHL:n pudotuspelien toisella kierroksella Boston Bruinsin.
LUE MYÖS:
- Mikko Rantanen liekeissä! Menetti hermonsa tuomareihin
- Pittsburgh Penguins heitti suomalaishyökkääjän siirtolistalle
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä: ura jatkuu Euroopassa
- Teuvo Teräväinen sai pelottavan tärskyn – hammas putosi jäälle
- Sieltä se tuli – Ville Koivunen iski NHL-uransa avausmaalin!
- Kiistelty NHL-omistaja: Carolina Hurricanes myynnissä
- Aleksander Barkov ylistää Brad Marchandia – yksi asia yllätti: ”Sanat ei riitä kuvaamaan”
- Niko Huuhtanen jättää Pohjois-Amerikan kaukalot – IS: Tässä uusi seura
- Viiden miljoonan dollarin mies heivattiin katsomoon NHL:ssä
- Tampa Bay Lightning kiinnitti 36-vuotiaan Stanley Cup -mestarin – kolmen vuoden sopimus
- Olympialaisia uhkaa karmea farssi: NHL-pelaajat saattavat jäädä pois!
- Kiistelty NHL-omistaja: Carolina Hurricanes myynnissä
- Viiden miljoonan dollarin mies heivattiin katsomoon NHL:ssä
- Huippulupaava NHL-vahti teki huiman tempun – parempaan pystytty ainoastaan 87 vuotta sitten
- Oliver Kapanen nousi pörssikärkeen NHL:ssä!
- Vancouverin maalitykki herättää hurjaa kiinnostusta – Canucks iski kylkeen ison hintalapun
- Dallas Starsin tähtihyökkääjästä hirveä uutinen: edessä polvileikkaus – kausi ohi
- Niko Huuhtanen jättää Pohjois-Amerikan kaukalot – IS: Tässä uusi seura
- Pittsburgh Penguins heitti suomalaishyökkääjän siirtolistalle
- Grillausonnettomuudessa loukkaantunut Eetu Luostarinen: paluuaikataulusta uutta tietoa