Patrick Kanella oli pöydällään useita muitakin houkuttelevia NHL-tarjouksia ennen kuin supertähti päätti allekirjoittaa loppukauden kattavan sopimuksen Detroit Red Wingsin kanssa tiistaina. Näin väittää TSN:n sisäpiiritoimittaja Pierre LeBrun.

LeBrunin väitteiden mukaan Kanelle tarjottiin muiden seurojen toimesta myös monivuotisia sopimuksia. Taituri päätyi kuitenkin lyhyempään sopimukseen Red Wingsin kanssa.

– Leafs neuvotteli Kanen leirin kanssa, mutta he eivät olleet yksi 3-4 viimeisenä mukana kilpailussa olleesta seurasta. Brad Treliving paljasti aiemmin viikolla seuran päätähtäimen olevan puolustuksen vahvistamisessa.

– Panthers yritti ankarasti. Osapuolet tapasivat Chicagossa, mutta he eivät silti olleet kahden viimeisen seuran joukossa. Panthers tarjosi Kanelle mahdollisuutta pelata Aleksander Barkovin rinnalla aurinkoisessa Floridassa, mutta se ei ollut tarpeeksi, toimittaja väittää.

LeBrunin mukaan Kanen toinen vaihtoehto loppuhetkillä oli tämän kotikaupungin seura Buffalo Sabres.