Minnesota Wildin suomalaisvaraus siirtyy Pelicansista Pohjois-Amerikkaan: ”Kehittymiseni kannalta järkevä ratkaisu”
Pelicans-kasvatti, ensi viikolla 18 vuotta täyttävä hyökkääjälupaus Rasmus Kumpulainen siirtyy ensi kaudeksi Oshawa Generalsin riveihin. Joukkue pelaa Kanadan juniorisarja OHL:ssä.
Samassa yhteydessä Pelicans ja Kumpulainen ovat sopineet optiosta kausiksi 2024-26, joka mahdollistaa Kumpulaisen paluun Pelicansiin ensi kauden jälkeen.
Minnesota Wild varasi Kumpulaisen tämän kesän draftissa 2. kierroksella (#53). Viime kaudella Kumpulainen pelasi Pelicansin U20-joukkueessa 41 runkosarjaottelua (11+23=34) ja neljä pudotuspeliä (1+1). Lisäksi hän pelasi kaksi ottelua Mestiksessä Peliittojen paidassa.
– Koin, että kehittymiseni kannalta on järkevä ratkaisu lähteä tässä vaiheessa vuodeksi OHL:ään. Hyvässä yhteisymmärryksessä käydyt keskustelut niin Pelicansin kuin Wildin kanssa vahvistivat päätöstä. Kaikki tekemiseni tähtää tällä hetkellä siihen, että olisin tulevaisuudessa valmis pelaamaan NHL:ssä, sanoo elokuun lopussa Oshawaan suuntaava Kumpulainen Pelicansin tiedotteessa.
Kumpulainen pelasi aiemmin tänä vuonna myös Pikkuleijonien riveissä alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa. Hän teki viiteen pelaamaansa otteluun pisteet 3+2.
LUE MYÖS:
- Näkökulma: NHL on mennyt sekaisin
- Patrik Laineen perässä kaksi NHL-seuraa! Antti Mäkinen: ”Viikon sisällä aktiivisia”
- Disney+ paljasti NHL-selostajansa – kultaleijona nappasi uuden pestin
- Nyt puhuu Paul Maurice – otti kantaa Aleksander Barkovin loukkaantumiseen
- Tähtivahti iski historiallisen maalin – Vancouverissa nähtiin täysin järjetön ilotulitus
- Aleksander Barkov loukkaantui taas – nyt tipahti huolestuttava tieto
- No nyt: 14 NHL-ottelun mies löi rahoiksi hurjalla tavalla – yli 40 miljoonaa dollaria!
- Dallas koki ison takaiskun – suomalaishyökkääjä kutsuttiin hätiin
- Jarmo Kekäläinen löi tiskiin 16 miljoonaa dollaria – kiinnitti uuden hankintansa
- Huippunimi pois ensi kesän markkinoilta – Vegas iski jo nyt!
- Sergei Bobrovskilta jääkylmä temppu Gavin McKennalle – fanit raivoissaan: ”Mikä k*sipää!”
- Friedman: Carolina havittelee supertähteä – NHL:ssä muhii kolmen seuran megakauppa
- Nyt puhuu Paul Maurice – otti kantaa Aleksander Barkovin loukkaantumiseen
- Colorado Avalanche rysäytti ison sopimusuutisen!
- Aleksander Barkov loukkaantui taas – nyt tipahti huolestuttava tieto
- Jarmo Kekäläinen löi tiskiin 16 miljoonaa dollaria – kiinnitti uuden hankintansa
- NHL-jätti palaa – Markus Niemeläinen siirtyy Liigan suurseuraan
- Dallas koki ison takaiskun – suomalaishyökkääjä kutsuttiin hätiin
- Dallas Stars teki maalivahtikiinnityksen
- Detroit-tähti Simon Edvinsson yhä ilman sopimusta – teki nyt ison päätöksen
