Philadelphia Flyersin joukkue on tällä hetkellä tulevia vuosia ajatellen yksi NHL:n heikoimmin rakennetuista nipuista.

Joukkueesta ei löydy liiemmin tähtivoimaa saatikka tulevaisuuden prospekteja, jotka voisivat nostaa perinteikkään seuran suosta lähivuosina.

NHL-toimittaja Lyle Richardsonin mielestä Flyersin uuden GM Daniel Brieren olisi ensitöikseen hankkiuduttava eroon seuran kannalta huonoimmista sopimuksistaan. Yksi näistä on 5,1 miljoonan dollarin vuosipalkkaa nauttivan Rasmus Ristolaisen nykydiili.

– Ristolaisella ei ole sopimuksessaan siirtopykälää. Uskon, että on olemassa kolme vaihtoehtoa Ristolaisesta eroon pääsemiseksi, eikä yksikään niistä ole seuran kannalta houkutteleva. He voivat ottaa maksettavakseen puolet pelaajan palkasta, ottaa vaihdossa toisen myrkyllisen sopimuksen tai pakata hänet samaan alekoriin yhdessä ensi kesän ykkösvarausvuoronsa kanssa, Richardson luettelee.

Ristolainen, 28, pelaa vasta ensimmäistä kautta viisivuotisesta jättisopimuksestaan. Alempien parien puolustajaksi NHL:ssä pudonnut kovaotteinen turkulainen on iskenyt kauden 65 pelissä tehot 3+13=16.