Detroit Red Wingsin suunnalta jysähti tiistai-iltana melkoinen uutispommi.

NHL-sisäpiiritoimittaja Chris Johnston kertoo seuran heivanneen tähtihyökkääjä Jakub Vranan, 26, siirtolistalle. Ongelmista siviilielämänsä puolella kärsinyt Vrana ilmoittautui NHL-pelaajien tukiohjelmaan lokakuussa eikä ole pelannut kuluvalla kaudella kuin kaksi NHL-ottelua.

Tshekkitaituri on Washington Capitalsin 1. kierroksen 13. varaus kesältä 2014. Mies juhli seuran paidassa Stanley Cupin voittoa vuonna 2018. Vrana oli vuonna 2020 osana jättitreidissä, jossa Capitals kauppasi miehen Red Wingsiin vaihdossa Anthony Manthaan.

Vrana pelasi viime kaudella vain 26 ottelua ja teki niissä komeat tehot 13+6=19. 5,25 miljoonan dollarin vuosipalkkaa nauttiva pelaaja on iskenyt parhaalla NHL-kaudellaan 52 tehopistettä.

Muilla seuroilla on nyt vuorokausi poimia Vrana riveihinsä ilmaiseksi. Hyökkääjän nykyinen sopimus umpeutuu kesällä 2024.