Arizona-varauksen NHL-ura tyssäsi dramaattisesti – pelaaja loistaa nyt Suomessa: ”Tilanteeni alkoi käymään vaikeaksi, en tullut toimeen toimitusjohtajan kanssa”
Silloisen Phoenix Coyotesin vuoden 2012 seitsemännen kierroksen 184. varaus Marek Langhamer on ihastuttanut tällä ja viime kaudella suomalaisessa liigajoukkue Ilveksessä. Sarjan tähtivahtien joukkoon kuuluva tshekkiläinen on pysäytellyt pikkumustia tämän kauden kymmenessä pelissä 92,9 prosentin tarkkuudella.
Pohjois-Amerikassa Langhamer vietti kaudet 2015-18 edustettuaan Arizona Coyotesin organisaatiota, mutta tarunhohtoisessa tshekkiläinen pääsi tolppien väliin vain kahteen peliin kausina 2016-18.
Tulokassopimuksen viimeisellä kaudella molari pelasi tarkemmin ottaen Coyotesin väreissä vain yhdessä erässä, eikä hän antautunut kertaakaan.
Sittemmin tie vei takaisin kotimaahan ja sen HC Kometa Brnon väreihin, kun Pohjois-Amerikassa oli havaittavissa ilmeisesti jonkilaista skismaa.
– Tilanteeni Arizonassa alkoi käymään vaikeaksi, en tullut toimeen toimitusjohtaja John Chaykan kanssa. Koin olevani parhaassa vireessäni tuon kolmen vuoden aikana, mutta hän ei peluuttanut minua käytännössä ollenkaan, viime kevään MM-pronssimitalisti paljasti Ilveksen nettisivujen jutussa.
– Perustelunaan hän käytti ikääni – olin 23-vuotias ja muut maalivahdit minua ainoastaan vuotta nuorempia, Langhamer puuskahti.
Suomessa, eli Liigassa ja sen Ilveksessä aika on ollut ihan toisenlaista. Viime kaudella tuli liigapronssi. Pelaajan nykyinen sopimus kattaa tämän kauden loppuun saakka.
– Tämä on hieno paikka jatkaa, minulla ei ollut mitään syytä lähteä täältä. En pidä jatkuvista muutoksista ja halusin olla mukana taistelemassa mestaruudesta Ilveksen kanssa tälläkin kaudella.
– Täällä pelaajat asetetaan aina ensimmäisiksi ja koko organisaatio auttaa meitä keskittymään pelaamiseen ja tekemään meistä parempia pelaajia. En ole aiemmin urallani saanut näin mahtavaa kohtelua.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Montreal kiinnostui NHL-maalitykistä – tästä syystä neuvottelut ajautuivat umpikujaan
- Nyt tipahti hurja NHL-väite – Patrik Laine supertähden ketjuun?
- Rasmus Ristolainen: nyt liikkuu iso huhu!
- Yllättävä NHL-seura nousi kisaan – haluaa Jason Robertsonin!
- Suomalaisjätti: NHL-sopimus kouraan!
- The Athletic: Jarmo Kekäläisen Buffalolle tarjolla NHL:n jättinimi
- Iso käänne: Dylan Larkin hyväksyi siirron NHL:n suomalaisseuraan!
- Tampa Bay pestasi tutun nimen – yli 700 NHL-ottelun veteraani palaa seuraan uudessa roolissa
- Detroit tavoitteli Dallasin nuorta supertähteä – pakit tuli!
- Aleksi Heimosalmi: NHL-sopimus
- Iso käänne: Dylan Larkin hyväksyi siirron NHL:n suomalaisseuraan!
- Yllättävä NHL-seura nousi kisaan – haluaa Jason Robertsonin!
- The Athletic: Jarmo Kekäläisen Buffalolle tarjolla NHL:n jättinimi
- Nyt tipahti hurja NHL-väite – Patrik Laine supertähden ketjuun?
- Rasmus Ristolainen: nyt liikkuu iso huhu!
- Suomalaisjätti: NHL-sopimus kouraan!