Arizona-varauksen NHL-ura tyssäsi dramaattisesti – pelaaja loistaa nyt Suomessa: ”Tilanteeni alkoi käymään vaikeaksi, en tullut toimeen toimitusjohtajan kanssa”

Silloisen Phoenix Coyotesin vuoden 2012 seitsemännen kierroksen 184. varaus Marek Langhamer on ihastuttanut tällä ja viime kaudella suomalaisessa liigajoukkue Ilveksessä. Sarjan tähtivahtien joukkoon kuuluva tshekkiläinen on pysäytellyt pikkumustia tämän kauden kymmenessä pelissä 92,9 prosentin tarkkuudella.
Pohjois-Amerikassa Langhamer vietti kaudet 2015-18 edustettuaan Arizona Coyotesin organisaatiota, mutta tarunhohtoisessa tshekkiläinen pääsi tolppien väliin vain kahteen peliin kausina 2016-18.
Tulokassopimuksen viimeisellä kaudella molari pelasi tarkemmin ottaen Coyotesin väreissä vain yhdessä erässä, eikä hän antautunut kertaakaan.
Sittemmin tie vei takaisin kotimaahan ja sen HC Kometa Brnon väreihin, kun Pohjois-Amerikassa oli havaittavissa ilmeisesti jonkilaista skismaa.
– Tilanteeni Arizonassa alkoi käymään vaikeaksi, en tullut toimeen toimitusjohtaja John Chaykan kanssa. Koin olevani parhaassa vireessäni tuon kolmen vuoden aikana, mutta hän ei peluuttanut minua käytännössä ollenkaan, viime kevään MM-pronssimitalisti paljasti Ilveksen nettisivujen jutussa.
– Perustelunaan hän käytti ikääni – olin 23-vuotias ja muut maalivahdit minua ainoastaan vuotta nuorempia, Langhamer puuskahti.
Suomessa, eli Liigassa ja sen Ilveksessä aika on ollut ihan toisenlaista. Viime kaudella tuli liigapronssi. Pelaajan nykyinen sopimus kattaa tämän kauden loppuun saakka.
– Tämä on hieno paikka jatkaa, minulla ei ollut mitään syytä lähteä täältä. En pidä jatkuvista muutoksista ja halusin olla mukana taistelemassa mestaruudesta Ilveksen kanssa tälläkin kaudella.
– Täällä pelaajat asetetaan aina ensimmäisiksi ja koko organisaatio auttaa meitä keskittymään pelaamiseen ja tekemään meistä parempia pelaajia. En ole aiemmin urallani saanut näin mahtavaa kohtelua.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Leijonat kohtaava Kanada julkaisi hirmuryhmän MM-kisoihin – vilisee NHL-tähtiä!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat