Tulosta tultava! Jarmo Kekäläinen elämänsä kovimman paikan edessä – ”Enää ei voi vedota siihen, että…”
Columbus Blue Jacketsin on jälleen noustava varteenotettavaksi pudotuspelijoukkueeksi ensi kaudella, näkee joukkuetta läheltä seuraava Jackets Cannon -sivusto.
Viimeistään supertähti Johnny Gaudreaun hankinta tarkoittaa sivuston mielestä sitä, että puheet tulevaisuuden rakentamisesta voidaan nyt unohtaa ja on tekojen aika.
– Gaudreaun kiinnittäminen oli valtava kaappaus, jota edes toimiston väki itse ei uskonut todeksi. Aikajana menestykselle aikaistuu ja paineet ovat nyt päällä, sivusto kirjoittaa.
– Tällä hankinnalla on luonnollisesti myös seurauksia. GM Jarmo Kekäläisellä on nyt entistä suurempi tarve hankkia joukkueeseen lahjakkaita pelaajia ja valmentaja Brad Larsenilla on nopeasti ase ohimollaan, mikäli hän ei saa ryhmästään parasta irti, Jackets Cannon muistuttaa ja vaatii Larsenilta ennen kaikkea parempaa puolustuspelin organisointia..
– Kekäläinen on onnistunut hyvin kahdessa edellisessä varaustilaisuudessa, mutta Gaudreaun sopimus siirtää aikajanaa. Columbus ei voi enää vedota kolmen vuoden projektiin, sillä joukkueessa on MVP-tason pelaaja, joka pelaa uransa parhaita vuosia.
Kuuta taivaalta edes ohiolaissivusto ei Blue Jacketsilta silti odota.
– Tämä ei tarkoita sitä, että joukkueen olisi voitettava Stanley Cup heti ensi kaudella, mutta se aikaistaa tätä tavoitetta. Seurajohdon olisi tulevan vuoden aikana raivattava sopimuksia ja tehtävä palkkakaton alle mahdollisimman paljon tilaa seuraavaa 2-4 vuotta ajatellen. Viimeistään keväällä 2024 joukkueen on oltava pudotuspeleissä ja seuraavan 2-4 vuoden aikana haastettava paikasta konferenssifinaaleihin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nuorten Leijonien huippulupaus sai kehuja Dallas-pomolta: nämä ominaisuudet NHL-tasoa
- Rasmus Ristolaisesta jysähti iso kauppahuhu!
- Kaikki miesten olympiajääkiekosta 2026
- Edmontonille surkeita uutisia – yli tuhannen NHL-ottelun veteraani pitkään sivussa
- Roope Hintz: huima NHL-ennätys!
- NHL:n uskomaton ennätysmies on kuollut
- Aleksander Barkovista tipahti huima paljastus!
- Rasmus Ristolainen iloitsee Jarmo Kekäläisen palkkaamisesta: ”Paljon hyvää olen kuullut”
- Trevor Zegras avautui vaikeista ajoistaan Anaheimissa – ”Tuntui v*tun hyvältä”
- NY Rangersille karmeita uutisia – kaksi supertähteä pitkään sivussa
- Nyt jysähti – Justus Annunen löi rahoiksi NHL:ssä!
- Mikko Rantasessa iso muutos Colorado-vuosiin verrattuna – nyt puhuu päävalmentaja
- Brad Marchand paljastaa: Tähän seuraan oli lähellä siirtyä kesällä – ”Olin varma”
- Juuso Välimäki kaupattiin NHL:ssä!
- Aleksander Barkovista tipahti huima paljastus!
- Floridalle karmea takaisku!
- Rasmus Ristolainen iloitsee Jarmo Kekäläisen palkkaamisesta: ”Paljon hyvää olen kuullut”
- NY Rangersille karmeita uutisia – kaksi supertähteä pitkään sivussa
- Aleksandr Ovetshkin tehokkaana – lähellä rikkoa Wayne Gretzkyn toisenkin maaliennätyksen
- Leijonille huolia: Joel Armiasta karu uutinen!