Carolina-konkari ilmoitti – vaihtaa maisemaa ensi kauden jälkeen: ”Aion purkaa tämän sopimuksen”
NHL-konkari Jordan Staal, 33, on edustanut Carolina Hurricanesia sesongista 2012-13 lähtien toimien sekä kapteenina että apukapteenina, mutta ensi kauden jälkeen edessä ovat uudet kuviot.
Staalia ei nähdä enää ensi kauden jälkeen joukkueen sotisovassa. Pelaaja, jonka nykyinen sopimus päättyy noin vuoden kuluttua, kertoi asiasta NHL:n nettisivuilla.
– Aion purkaa tämän sopimuksen. 11 vuotta täällä on pitkä aika, se on ollut erityistä aikaa. Toivottavasti tälle saa räjähdysmäisen lopun ja sitten jatkan eteenpäin, Canesin osalta päättyneellä kaudella 92 ottelussa 42 pinnaa (18+24) tehnyt hyökkääjä paljasti.
Alkutalvesta alkava kausi on Staalille tuo hänen mainitsema 11:s. Pelaajan pian päättyvä sopimus on 60 miljoonan dollari arvoinen.
Kommenteista havaitsi sen, ettei Staal ole vaikkapa surumielinen tai vihainen, vaikka hän ilmoittikin ensi kauden olevan viimeinen.
– On ollut hieno matka. Tulin tänne pelatakseni veljeni Ericin kanssa ja ollakseni osa tätä seuraa. Tulin voittamaan. On ollut ylä- ja alamäkiä.
Carolinaan kuuluminen on kuulemma yhä hienoa pelaajalle, joka halusi sanojensa mukaan tehdä ratkaisuita.
Canes-vuosina Staal ei ole toistaiseksi päässyt juhlimaan sitä ainoaa, mitä NHL:ssä tavoitellaan. Hän on kuitenkin Stanley Cup -voittaja kaudelta 2008-09 Pittsburgh Penguinsin paidasta.
Nyt Carolina ylsi pudotuspelien toiselle kierrokselle, mutta matka tyssäsi vähän yllättäenkin NY Rangersin käsittelyssä voitoin 4-3.
– Minullahan on vielä yksi täysi vuosi jäljellä tätä, ja olen innoissani tästä sekä siitä, mihin tämä joukkue on menossa.
– On pettymys olla nyt pelaamatta ja päästä niin lähelle.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Elliotte Friedman: Näihin kahteen NHL-seuraan Patrik Laine oltiin kaupata!
- Nyt se tapahtui – Edmonton kutsui NHL:ään uuden suomalaisen!
- Taas tipahti yksi – nyt on Patrik Laineella huippupaikka!
- Joonas Donskoi muisteli siirtoaan Coloradoon – näiltä NHL-seuroilta sai tarjouksen
- Yllättävä vastaus! Miro Heiskanen nimesi NHL:n ärsyttävimmät vastustajat
- Suru-uutinen: Kohusopimuksen neuvotellut NHL-agentti menehtyi
- Sebastian Aho rikkoi upean merkkipaalun – nousi suomalaislegendojen kerhoon
- Paljastus kulisseista – NHL teki selkeän Venäjä-päätöksen!
- Mikko Rantasesta huippu-uutinen!
- Suomalaisvahdit huippuiskussa – Ukko-Pekka Luukkoselle kauden ensimmäinen nollapeli!
- Montreal-tähti pitkään sivussa – Patrik Laineelle avautumassa huipputilaisuus?
- Lähde: Jarmo Kekäläisen suunnitelmista paljastus – Buffalo luopumassa maalivahtilupauksestaan
- Se oli siinä – IS: Carolinan suomalaiselle kova kohtalo NHL:ssä!
- Eeli Tolvanen: surkea uutinen
- Paljastus kulisseista – NHL teki selkeän Venäjä-päätöksen!
- Yllättävä vastaus! Miro Heiskanen nimesi NHL:n ärsyttävimmät vastustajat
- Arttu Hyry: ällistyttävä video leviää!
- Podcast: Teemu Selänteeltä paljastus – oli lähellä yllätyssiirtoa NHL:ssä
- Jarmo Kekäläisellä isot odotukset Buffalo Sabresin pudotuspelikeväälle – vain mestaruus kelpaa
- Leon Draisaitl: surkea uutinen – edessä pitkä sairausloma