Tällä kaudella yllättäen pudotuspeleihin tiensä selvittänyt Los Angeles Kings on tuonut parin viime vuoden aikana mukaan joukkueeseen muutamia nuoria lupauksiaan, joskin mukaan mahtuu yhä useita viime vuosikymmenen kahden Stanley Cup -voiton takuumiehiä Anze Kopitarin, Drew Doughtyn ja Jonathan Quickin johdolla.

Viime kesänä Phillip Danaultin ja Viktor Arvidssonin hankinnoilla hyökkäystään vahvistanut Kings kamppaili pudotuspelisarjassa Edmonton Oilersia vastaan tasapäisesti ratkaisun tultua vasta seitsemännessä ottelussa. Miten sarja olisikaan päättynyt, mikäli Doughty ja Arvidsson olisivat olleet pelikykyisiä pudotuspeleissä?

Pudotuspelipaluun myötä uuden nosteen päälle saanut Kings saattaakin iskeä jälleen tänä kesänä kiinni siirtomarkkinoiden isoihin nimiin. Amerikkalaisjätti ESPN vihjaa Kingsin iskeneen nyt silmänsä Arizona Coyotesin nuoreen tähtipuolustaja Jacob Chychruniin, josta seura oli tiettävästi kiinnostunut jo aiemmin.

– Seuran GM Rob Blakelle on edessään useita jatkosopimusneuvotteluja, mutta myös tärkeitä päätöksiä sen ulkopuolella. Kings lähti aggressiivisesti siirtomarkkinoille viime kesänä veteraanipelaajien vaadittua lisää syvyyttä joukkueeseen. Jatkaako Blake samalla linjalla myös tulevalla offseasonilla? Chychrun saattaa olla jälleen joukkueen tutkalla siirtokohteita mietittäessä, ESPN arvioi.

Joukkueen nykyisitä pelaajista Andreas Athanasiou, Alex Edler, Olli Määttä ja Troy Stecher ovat päätymässä vapaille markkinoille, minkä lisäksi rajoitetuiksi vapaiksi agenteiksi on tulossa joukko tärkeitä tulevaisuuden nimiä, etunenässä Gabriel Vilardi, Adrian Kempe, Mikey Anderson sekä Sean Durzi.

Blakella onkin edessään jättimäisen tärkeä kesä, joka määrittää pitkälti seuran tulevien kausien suunnan.