Philadelphia Flyersissa on täysi myräkkä päällä.

Flyersin GM Chuck Fletcher tiedotti keskiviikkona, että joukkueen kärkipelaajat Ryan Ellis ja Sean Couturier saattavat joutuvat kauden päättäviin leikkauksiin. Fletcherin mukaan Flyersin lääkintätiimi suosittelee pelaajille leikkausta ja keskittymisen siirtämistä ensi kauteen.

Fletcher vaihtoi lehdistötilaisuudessa puheenaiheen nopeasti seuran tulevaisuuteen. Kokeneen GM:n mukaan Flyersissa alkaa ”uudelleenrakennus” paremman tulevaisuuden toivossa.

– Ei ole epäilystäkään, ettemmekö tarvitse lisää laatua kokoonpanoomme. Meillä on jotain hyviä nuori pelaajia, mutta tarvitsemme lisää laatua, Fletcher kertoi The Athletic -sivuston mukaan.

Fletcherille on annettu täysi vapaus tehdä isoja päätöksiä seuran nykyisten pelaajien suhteen. Myös sopimuksensa tähän kauteen päättävä kapteeni Claude Giroux on tarjolla, jos pelaaja itse haluaa lähteä.

– Se on täysin Clauden päätös. Aiomme muokata kokoonpanoamme aggressiivisesti. Kaikki ovat pöydällä, Flyers GM linjasi.

Flyers on valunut NHL:ssä Metropolitan divisioonan viimeiselle sijalle. Joukkue on parhaillaan karmeassa 12 ottelun voitottoman ottelun putkessa.