Elliotte Friedman: Tämä pelaaja korvaa Mikko Koskisen Edmonton-maalilla
Kuva: Getty Images
Mikko Koskisen asema Edmonton Oilersissa on todella tukala. Päävalmentaja Dave Tippett arvosteli häntä julkisuudessa, mikä yleensä tarkoittaa, ettei valmentajalla ole enää luottamusta ykkösvahtiinsa.
NHL-toimittaja Elliotte Friedman uskoo, että Edmontonin on pakko tehdä maalivahtimuutos Tippettin kommenttien jälkeen. Hän arvioi, että ensimmäisenä askeleena on kutsua 23-vuotias Stuart Skinner farmista.
Skinner on jo aiemmin näyttänyt, että hän pystyy pelaamaan NHL:ssä. Tällä kaudella hän on esiintynyt kymmenessä NHL-matsissa torjuntaprosentilla 91,6.
Friedman myös sanoo, että Skinnerin nostamisen jälkeen Edmontonin on jotenkin ratkaistava kolmen maalivahdin ongelma. Todennäköisesti tämä tarkoittaisi joko Mike Smithin tai Koskisen lähtöä. Maalivahtivahvistusta Edmonton on etsinyt jo pidemmän aikaa, mutta Tippettin kommentit laittoivat asiaan todennäköisesti vauhtia.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- St. Louis Blues: tehomies pitkään sivussa
- Mikael Granlund: ikävä uutinen
- Liigan paras puolustaja: Debyytti NHL:ssä – taustalla traaginen tarina
- Suomalaisvahdille helpottava voitto NHL:ssä – luotsi hehkutti
- Patrik Laineen ”NHL-ura nähty”? Ismo Lehkoselta selvä mielipide
- Flyers-pomo: Rasmus Ristolaisen sairausloman pituudesta uutta tietoa
- Emil Hemming: uusi joukkue!
- Ryan Kesler pidätettiin – syytetään karmeasta rikoksesta
- NHL:ssä hengenvaarallinen onnettomuus – Sidney Crosby järkyttyi: ”Ei tunnu oikealta puhua pisteistä”
- TSN: Kirill Kaprizov yritettiin hankkia NHL:n ”suomalaisjoukkueeseen”
- Utah ongelmissa: NHL:n pistepörssin kärkimies vaatii jättimäistä palkankorotusta – ”Ei edes lähellä”
- Atro Leppänen: avausmaali rapakon takana!
- Patrik Laineen ”NHL-ura nähty”? Ismo Lehkoselta selvä mielipide
- Ryan Kesler pidätettiin – syytetään karmeasta rikoksesta
- NHL:stä pudotettu suomalaislupaus hirmuvireessä farmissa – pörssikärki lähestyy
- Roope Hintzistä huonoja uutisia – hirmutaklauksella karu seuraus
- Pittsburghille karmea uutinen: Maalitykki leikkaukseen – Ville Koivunen korvaajaksi
- TSN: Kirill Kaprizov yritettiin hankkia NHL:n ”suomalaisjoukkueeseen”
- NHL:ssä hengenvaarallinen onnettomuus – Sidney Crosby järkyttyi: ”Ei tunnu oikealta puhua pisteistä”
- Emil Hemming: uusi joukkue!