Näkökulma: NHL:n katastrofiseura Chicago jättimäisen valinnan edessä – Jonathan Toewsista tulossa siirtotakarajan treidinappula?

© Kuva: Getty Images

Suurin odotuksin NHL-kauteen lähteneen Chicago Blackhawksin tilanne on tällä hetkellä karmaiseva.

Seuran pitkäaikainen GM Stan Bowman jätti seitsemällä tappiolla kauden aloittaneen intiaanilaivan kaukalon ulkopuolisista syistä, eikä Bowmanin lähtö jää välttämättä ainoaksi merkittäväksi muutokseksi.

Blackhawksin seurajohdon – oli johdossa sitten virkaa tekevä GM Kyle Davidson tai joku muu – on pian tehtävä päätöksiä myös tulevaisuuden suuntansa suhteen. Siirtohuhuihin onkin nyt ilmestynyt uusi vonkale, Chicagon kolmen Stanley Cupin maestro, kapteeni Jonathan Toews.

Toewsin nykyinen, täyden siirtopykälän sisältävä ja 10,5 miljoonan dollarin vuositulot takaava jättisopimus ulottuu kesään 2023, mutta Blackhawksin tulevaisuuden kannalta kapteenin kauppaaminen antaisi sille tärkeitä pelimerkkejä (varausvuoroja) tulevaisuuden rakentamiseen.

Koko viime kauden pelaamatta ollut 33-vuotias seuraikoni itse haluaisi taatusti päättää uransa Blackhawks-paidassa, joskin siirtotakarajalla eteen mahdollisesti avautuva tilaisuus taistella uran neljännestä Stanley Cupista jossain toisaalla saattaisi olla riittävä syy sille, että kanadalainen luopuisi sopimuksessaan olevasta siirrot estävästä pykälästä. Samalla Toews tekisi ison palveluksen Blackhawksille sen uudelleenrakennusta ajatellen.

Toewsin mahdollisen siirron suurimmaksi kynnyskysymykseksi nousee pelaajan jättimäinen palkka. Blackhawksin olisikin siirron toteuttaakseen otettava kontolleen iso osa kapteeninsa vuosipalkasta. Toisaalta Toewsista saatava korvaus mahdollisten varausvuorojen muodossa olisi sekin varmasti mittava.

Vielä suuremman vaihtoarvon omaava Blackhawks-peluri on seuran pitkäaikainen tähtilaituri Patrick Kane. Kane on yhä hyökkäyssuuntaan joukkueensa tärkein pelaaja, jolla on kaiken lisäksi tismalleen Toewsin diiliä vastaava sopimus. Koska Blackhawksin kuluva kausi alkaa hiljalleen olla taputeltu, on seurajohdon tehtävä pian päätöksiä myös Kanen jatkon suhteen. Myös Kanen tapauksessa lopullinen päätösvalta on pelaajan itsensä käsissä.

Olisiko nyt aika räjäyttää loputkin Blackhawks-dynastian rippeistä taivaan tuuliin ja aloittaa uuden rakentaminen? Kysymys lienee ajankohtainen viimeistään siirtotakarajalle tultaessa.


Washington Capitals – Vegas Golden Knights | Takooko Ovetshkin overin himaan? ⭐️⭐️½