Rasmus Ristolainen pelasi viime yönä ensimmäisen ottelunsa Philadelphia Flyersissa. Matsi päättyi Flyersin 6-3 voittoon Boston Bruinsista.

Ristolaisen vastuu jäi vähäiseksi. Hän pelasi Philadelphian kakkosparissa, mutta jääaikaa kertyi vain reilut 18 minuuttia. Ainoa tilastomerkintä oli tehotilastoon jäänyt miinus.

Miinus oli peräisin melkoisesta töppäyksestä. Ristolainen heitti kiekkoa syvemmälle hyökkäysalueelle ja lähti vaihtoon. Valitettavasti hän heitti kiekon suoraan vastustajalle, joka pääsi syöttämään Taylor Hallin välittömästi läpiajoon.

Ristolaiselta kysyttiin mokasta myös ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.

– Pelasin tilanteen melko huonosti. Yritin lähteä vaihtoon, mutta en pystynyt. Heidän kaverinsa pääsi karkuun ja laittoi kiekon sisään, Ristolainen kertasi.

Häneltä kysyttiin myös, onko hän ruosteessa.

– En nyt tiedä, että olenko ruosteessa. Joissain kohdissa olisin voinut pelata paremmin, ja sen huomaa, että en ole pelannut hetkeen, Ristolainen kommentoi.

Boston Bruins

@NHLBruins
Let's all sit back and enjoy this sequence, shall we?

@CMcAvoy44 | @hallsy09