Onko tässä Arizona Coyotesin viimeinen toivo? Vanha jäteasema voi olla seuran uusi koti

© Kuva: Getty Images

Arizona Coyotesin tulevaisuus on vaakalaudalla. Glendalen kaupunki ei suostunut uusimaan vuokrasopimusta NHL-seuran kanssa, ja kaudelle 2022-23 Coyotesin täytyy löytää uusi koti.

Coyotes ilmoitti etsivänsä uutta kotia Tempestä, joka sijaitsee niin ikään Phoenixin lähistöllä. NHL-seura on jopa tehnyt alustavan tarjouksen tontista.

Tontilla sijaitsee tällä hetkellä vanha jäteasema, jonka siirtämisen noin 70 miljoonan dollarin kulut Coyotesin pitäisi kustantaa. Uuden areenan rakentaminen veisi myös valtavan summan, mutta näillä näkymin sitä ei oltaisi tekemässä verorahoilla.

Tempen kaupunki ei kuitenkaan suostu siihen, että jäteasemaa siirretään ennen vuotta 2024. Todennäköisesti uusi kotihalli saataisiin siis valmiiksi aikaisintaan vuonna 2026. Ennen sitä Arizona tarvitsee väliaikaisen kodin neljäksi kaudeksi.