Jesperi Kotkaniemi lausui Corey Perrystä vuolaita kehuja – kunnes ylistyssanat kääntyivät kohti porilaissentteriä

Montreal Canadiensin Jesperi Kotkaniemellä riitti perjantaiyönä aihetta iloon, kun Habs kellisti Calgary Flamesin vahvan ensimmäisen ja toisen erän ansiosta luvuin 4-2 (2-0, 2-0, 0-2). Suomalaissentteri saalisti kolmosketjun keskellä kaksi syöttöpinnaa.
Porilaisen laitahyökkääjät matsissa olivat Stanley Cup -voittaja ja maailmanmestari Tyler Toffoli sekä urallaan joukkuetasolla kaiken mahdollisen voittanut lähes 1 200 NHL-ottelun Corey Perry.
– Perryn kanssa pelaaminen on todella iso asia minulle. Olen nuori kaveri, ja minulla on mahdollisuus pelata hänen kaltaisensa kanssa? Habsin suomalaissentteri kehui World Cup -voittajaa, olympiakultamitalistia, maailmanmestaria ja Stanley Cup -voittajaa Canadiensin kotisivuilla.
– Hän on niin rauhallinen kiekon kanssa. Hän tekee vain oikeita liikkeitä ollessaan jäällä. Hänestä on todella helppoa lukea, mitä hän aikoo aina seuraavaksi. Hän löytää minut aina, kun olen vapaana.
– Nautin ajastani hänen kanssaan todellakin.
Perry ei ollut ainoa, joka sai ylistystä Canadiensin kauden viidennen voiton jälkeen. Kehuja jakoi nimittäin myös valmentaja Claude Julien.
– Kotkaniemi on nyt kypsempi. Hän on nuori pelaaja, josta on tullut paljon vahvempi kuin ensimmäisellä kaudella.
– Hän on saamassa itseluottamusta. Hänellä on hyvät taidot ja hyvä laukaus. Kotkaniemellä on monia erilaisia työkaluja, jotka antavat hänelle itseluottamusta.
– Kuvittelenpa vaan, että hän tuntee olonsa mukavammaksi tällä kolmannella NHL-kaudella.
Habsin juhannuksen 2018 ykköskierroksen kolmosvaraus on pelannut taalaliigassa kaikkiaan 122 runkosarjan peliä tehoin 18+29=47 (-5). Kymmenen pudotuspeliottelun saldo on 4+0=4 (+4), tämän kauden lukemat ovat seitsemän kamppailun jälkeen mallia 1+4=5 (+5).
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Raiskaussyytteistä vapautettu hyökkääjä Carolinan kiikarissa
- Jatkosopimus: Chicago Blackhawks kiinnitti nuoren puolustajansa
- Tampa Baylle paha takaisku: Maalitykki leikkaukseen – sivussa alkukauden
- Kausiennakko 2025-26: Columbus Blue Jackets
- Yli 400 ottelun NHL-taituri löysi uuden joukkueen!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia