Ex-NHL-vahti suoraan kaljaliigasta torjumaan tähtien laukauksia – Auston Matthews täräytti heti ikävän yllätyksen!
Kuva: Getty Images
Seuraavan NHL-kauden on tarkoitus alkaa 1.tammikuuta 2021, mutta tuoreimmat tiedot vihjaavat, että aloitus saattaisi viivästyä helmikuun alkuun asti. (lue lisää täältä)
Pelaajat valmistautuvat sesonkiin kuitenkin jo täyttä häkää ja muutamat eri joukkueiden tähdet ovat kokoontuneet yhteen varmistaakseen harjoitustensa laadun.
Edmonton Oilers-megatähti Connor McDavid liittyi aiemmin marraskuussa Arizonassa olevaan harjoitusporukkaan, jossa mukana ovat Sportsnetin sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedmanin mukaan ainakin Auston Matthews, Jonathan Toews, Jake Bean, Anthony Duclair, Matt Dumba, Alex Galchenyuk, sekä useat Arizona Coyotesin pelaajat.
Harjoituksia vetää uransa keväällä 2017 lopettanut Coyotes-legenda Shane Doan.
Doanin kutsumana paikalle saatiin myös NHL-kaliiberin maalivahti, kun lähellä asuva Peter Budaj puki pitkästä aikaa jälleen varusteet päälleen.
Ex-huippuvahti lopetti uransa keväällä 2019 ja oli Sportsnetin mukaan pukenut maalivahdin varusteet päälleen vain kerran viimeisen 15 kuukauden aikana – pelatakseen kaljaliigaa.
38-vuotiaan Budajin kerrottiin torjuneen harjoituksissa erinomaisesti, mutta sitten hänen eteensä lyötiin melkoinen haaste: McDavid kuljetti kiekkoa ja kaukalon toista laitaa viiletti Matthews.
Matthews sai lopulta nappisyötön ja antoi palaa. Hurja laukaus tärähti suoraan Budajin maskiin ja Matthews tuli kauhuissaan paikalle pyytämään anteeksi.
– Hän oli siitä kovin pahoillaan, Budaj kertoi nauraen ja jatkoi:
– Sanoin, että ei se mitään, olin ihan kunnossa ja hän yritti vain tehdä maalin.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL:ssä karu tappelu – joukkuekaveri liikuttui kyyneliin
- Toronto Maple Leafs valmis luopumaan pistelingostaan – tässä on syy
- Carolina yritti kolmea jättisiirtoa tällä kaudella – GM yhä uhmakkaana
- Paljastus: Tämä seura yritti hankkia Rasmus Ristolaisen siirtorajalla
- Florida Panthersin Niko Mikkola loukkaantui – valmentajalta huolestuttava viesti
- Matias Maccelli kuumassa vireessä – tehoili jälleen
- Jarmo Kekäläisen apumiehestä iso huhu – loikkaamassa toisen NHL-seuran GM:ksi
- Utah Mammoth -hyökkääjälle kahden vuoden jatkosopimus – roima palkankorotus
- Matthew Knies kuuma nimi kesän siirtomarkkinoilla – nämä seurat ”todella kiinnostuneita”
- IS selvitti: Tämä on Patrik Laineen tilanne oikeasti – käytös yllättää
- Nyt se tapahtui – Edmonton kutsui NHL:ään uuden suomalaisen!
- Elliotte Friedman: Näihin kahteen NHL-seuraan Patrik Laine oltiin kaupata!
- Yli 900 NHL-ottelun konkari: ura ohi!
- Taas tipahti yksi – nyt on Patrik Laineella huippupaikka!
- 35-vuotias farmijyrä palasi NHL:ään lähes seitsemän vuoden tauon jälkeen: ”Älä koskaan luovu unelmistasi”
- IS selvitti: Tämä on Patrik Laineen tilanne oikeasti – käytös yllättää
- Jarmo Kekäläisen apumiehestä iso huhu – loikkaamassa toisen NHL-seuran GM:ksi
- Juuse Saros: surkea uutinen!
- Carolina yritti kolmea jättisiirtoa tällä kaudella – GM yhä uhmakkaana
- Matthew Knies kuuma nimi kesän siirtomarkkinoilla – nämä seurat ”todella kiinnostuneita”