Jättisopimuksen solminut Islanders-puolustaja vihjaa: seuran tähtihyökkääjä ottamassa ale-sopimuksen

New York Islandersin puolustaja Ryan Pulock solmi keskiviikkona seuransa kanssa kahden vuoden jatkosopimuksen.

Tuoreesta sopimuksestaan viisi miljoonaa dollaria kaudessa tienaava Pulock kertoo seuran sisäpiiritoimittaja Andrew Grossille käyneensä hiljattain keskusteluja myös ilman sopimusta yhä olevan Islandersin tähtihyökkääjä Mathew Barzalin kanssa.

Islandersilla on Pulockin diilin jälkeen palkkakattonsa alla vain 3,9 miljoonaa dollaria vapaata pelivaraa. Islanders-pomo Lou Lamoriello yrittää tiettävästi kiinnittää Barzalin 7,5 miljoonan dollarin vuosipalkalla.

– Pulockin mukaan kaksikko on keskustellut offseasonilla. Hänen mukaansa molempien tavoitteena on saada aikaiseksi sekä seuran että itsensä kannalta reilu sopimus, joka mahdollistaisi nykyisen joukkueen rungon kasassa pitämisen parhaalla mahdollisella tavalla. Pulockin mukaan molemmat haluavat voittaa Islandersissa, Gross paljastaa.

Barzalin leirin uskotaan hakevan Islandersilta jopa 9,5 miljoonan dollarin kieppeille nousevaa vuosipalkkaa.

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!