NHL:n hurja vaihtorumba sai jatkoa keskiviikkona, kun Calgary Flames kertoi hankkineensa puolustaja Simon Nemecin ja laitahyökkääjän Maxim Tsyplakovin New Jersey Devilsiltä. Vaihdossa Devils saa ehdolliset ensimmäisen kierroksen varausvuorot vuosilta 2027 ja 2028, toisen kierroksen varausvuoron lauantaille sekä lupauksen Etienne Morinin.

Molemmat ehdolliset ensimmäisen kierroksen varaukset ovat top-10 suojattuja, eli Calgary pitää varauksensa, jos ne sijoittuvat kymmenen parhaan joukkoon kyseisinä vuosina.

22-vuotias slovakialainen Nemec teki viime kaudella Devilsissä 68 ottelussa 11 maalia, 15 syöttöä ja hänen plusmiinussaldonsa oli -11.

Nemec varattiin toisena pelaajana vuoden 2022 NHL-draftissa, mikä teki hänestä kaikkien aikojen korkeimmalla varatun slovakialaisen puolustajan. Nemec on pelannut NHL-urallaan 155 ottelua ja tehnyt niissä 16 maalia ja 33 syöttöä Devilsissä.

27-vuotias Tsyplakov jakoi viime kauden New York Islandersin ja Devilsin välillä. Hän teki yhteensä kaksi maalia ja kaksi syöttöä 49 ottelussa.

Ilman varausta NHL:ään tullut 190-senttinen laitahyökkääjä on pelannut urallaan 126 NHL-ottelua ja tehnyt 12 maalia sekä 27 syöttöä. Hänellä on jäljellä yksi kausi sopimusta, jonka vuosiarvo on 2,25 miljoonaa dollaria.

Calgary Flames

@NHLFlames
GET THE NEW JERSEYS READY ‼️

We have acquired defenceman Simon Nemec & forward Maxim Tsyplakov from NJD for a conditional '27 1st round pick (VGK), a conditional '28 1st round pick (COL), a '26 2nd round pick (NYR) & Etienne Morin.

Both 1st round picks are top-10 protected.

LUE MYÖS: