Menikö jo yli? Tuukka Raskille vaaditaan hyllytystä – ”Olisin raivona, jos olisin hänen joukkuetoverinsa”

Tuukka Raskin suorasukaiset kommentit liittyen NHL:n pudotuspelien ”tylsyyteen” ovat puhuttaneet kiekkopiireissä perjantaina.
– Ei tuo nyt kovin kovasti pudotuspelikiekolta tunnu, vaan pikemminkin treenipelaamiselta, jos ihan rehellisiä ollaan. Eihän siellä ole faneja, Rask oli ladannut haastattelussa.
Nyt NBC Sports Bostonin paikallistoimittaja Joe Haggerty on ottanut kovasti kantaa Raskin kohukommentteihin.
Haggerty toivoo, että epämotivoitunut Rask hyllytettäisiin ensi ottelussa.
– Rask kutsui Toronton NHL-kuplan pelejä ”tylsäksi” ja vertasi niitä näytösotteluihin, joissa ei ole yleisöä. Hän ei kuulemma odota mitään tuloksien suhteen. Nämä kaikki puheet tulivat tappio-ottelun jälkeen, jossa hänellä oli 89,9 torjuntaprosentti – eikä hän edes taistellut kovaa löytääkseen kiekon. Aloittakaa (Jaroslav) Halakilla seuraava ottelu, Haggerty tilittää Twitterissä.
– Täytyy myös muistaa, että Raskilta ei edes kysytty mielipidettä tähän aiheeseen. Hän ei vastannut kysymykseen, jossa häneltä tiedusteltiin maalin edustalla tapahtuvasta hämmingistä. Lupaan, että jos Halak laitetaan maaliin, ja hän pelaa hyvin Bruinsin voittaessa, niin Rask ei pidäkään asioita enää niin tylsänä, toimittaja jatkoi.
Haggertyn suurin huolenaihe on Bruinsin pelaajien reaktiot Raskin puheisiin.
– Jos olisin hänen joukkuetoverinsa, joka taistelisi kovaa ja pistäisi itseään likoon, niin olisin raivona. Kyseenalaistaisin tosissaan sen, että pystyykö Raskiin luottamaan silloin, kun häneltä vaaditaan täydellistä sitoutumista.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- No nyt! Marc-André Fleurya houkutellaan palaamaan eläkkeeltä NHL:ään
- 28-vuotias NHL-hyökkääjä päättää pelaajauransa: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Washington Capitals kiinnitti entisen ykköskierroksen varauksen
- San Jose Sharks nappasi siirtolistalta yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -voittajan
- Carolina-tähti vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- Nyt jysähti – tässä Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura!
- St. Louis Blues vahvisti rivejään – haaviin 25 maalin mies vapailta markkinoilta
- Ruotsalaiskonkari vaihtaa seuraa NHL:ssä – takoi toissa kaudella kovat tehot
- NHL-veteraani Brent Burns vaihtaa seuraa – käynnissä uskomaton teräsmiesputki
- James van Riemsdykin uusi NHL-seura selvisi!