Mailataiturilta raju väite: New York Rangers ”unohti” varata hänet – ”Olin todella vihainen”
Kuva: Getty Images
Venäläishyökkääjä Sergei Toltshinski on nyt avautunut Venäjän medialle epäonnistuneesta NHL-urastaan.
Nykyään KHL:ssä Avangard Omskia edustava 25-vuotias ex-huippulupaus ei koskaan saanut varausta NHL:ään, vaan hän siirtyi suoraan Kanadan juniorisarjasta vapaana pelaajana Carolina Hurricanesin organisaatioon.
Toltshinski on selkeästi vielä harmissaan siitä, että NHL:stä ei koskaan kuulunut varausta.
– Olin todella vihainen silloin. Muutama jätkä varattiin meidän joukkueesta, vaikka he eivät mahtuneet edes puolen kauden ajan pelaavaan kokoonpanoon, venäläistaituri jyrähti venäläiselle Sport24-sivustolle.
Kanadan juniorisarja OHL:ssä Soo Greyhoundsin joukkueessa pelannut Toltshinski sai myös omien sanojensa mukaan varausvuotenaan New York Rangersiltä paljonpuhuvan lupauksen.
– En tiedä yhtään miksi minua ei varattu. Minulle kerrottiin, että he vain yksinkertaisesti unohtivat minut. New York Rangers tarjosi minulle NHL-sopimusta sanoen samalla, että he vain unohtivat valita minut. En tiedä oliko se totta vai ei. Haluaisin uskoa, että he puhuivat totta, Toltshinski tilittää.
Toltshinski sai lopulta valita joukkueensa itse, ja hän päätyi valitsemaan Carolina Hurricanesin organisaation.
– Valitsin Hurricanesin, koska he näyttivät enemmän kiinnostusta minua kohtaan. He halusivat myös allekirjoittaa sopimuksen heti.
Toltshinskin Hurricanes-aika ei kuitenkaan mennyt aivan nappiin, sillä NHL:ssä vastuuta tuli lopulta kolmen kauden aikana vain kahden ottelun verran. Lopulta taitava venäläinen kyllästyi vähäiseen rooliinsa ja vaati siirtoa toiseen NHL-seuraan.
– Viimeisellä kaudella oli paljon puheita vaihtokaupasta. Osa NHL-seuroista oli kiinnostunut minusta, mutta Hurricanes ei vain halunnut tehdä kauppaa heidän kanssaan, KHL-taituri paljasti.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leon Draisaitl: surkea uutinen – edessä pitkä sairausloma
- Podcast: Teemu Selänteeltä paljastus – oli lähellä yllätyssiirtoa NHL:ssä
- Montreal-tähti pitkään sivussa – Patrik Laineelle avautumassa huipputilaisuus?
- Jarmo Kekäläisellä isot odotukset Buffalo Sabresin pudotuspelikeväälle – vain mestaruus kelpaa
- Lähde: Jarmo Kekäläisen suunnitelmista paljastus – Buffalo luopumassa maalivahtilupauksestaan
- Se oli siinä – IS: Carolinan suomalaiselle kova kohtalo NHL:ssä!
- NHL Draft 2026: Varausvuorot, arviot, suomalaiset, tv
- Toimittaja: Euroopan huippumailta raju vaatimus NHL:lle – vetäytyminen huipputurnauksesta pöydällä!
- Arttu Hyry: ällistyttävä video leviää!
- Semjon Varlamov yli vuoden sivussa – Patrick Roy paljasti karun syyn
- Tässä NHL:n kauden hitaimmat pelaajat – Patrik Laine mukana listalla
- Edmonton teki ison muutoksen maalivahtiosastolleen – Tristan Jarry syrjään!
- Toronton kauppaama hyökkääjä takoo hurjaa tulosta Seattlesta – paljasti nyt syyn lähdölleen
- Montreal-tähti pitkään sivussa – Patrik Laineelle avautumassa huipputilaisuus?
- Juuse Saroksen yksi heikkous puhuttaa – toimittaja arvioi: ”Ei varaa virheisiin”
- Lähde: Jarmo Kekäläisen suunnitelmista paljastus – Buffalo luopumassa maalivahtilupauksestaan
- Brent Burnsin teräsmiesputki hurjassa mitassa – nousi jo kaikkien aikojen kakkoseksi!
- Se oli siinä – IS: Carolinan suomalaiselle kova kohtalo NHL:ssä!
- Auston Matthewsin kohtelu järkytti Kevin Bieksaa – vertaa Toronton joukkuehenkeä Floridaan
- Karu takaisku – Leon Draisaitl loukkaantui