Auston Matthewsin kohtelu järkytti Kevin Bieksaa – vertaa Toronton joukkuehenkeä Floridaan
Toronto Maple Leafsin kapteeni Auston Matthewsin kausi päättyi Anaheim Ducksin Radko Gudasin sikamaiseen polvitaklaukseen.
Gudasin taklauksen lisäksi tilanne herätti jääkiekkopiireissä keskustelua siitä syystä, ettei yksikään Leafs-pelaaja vaivautunut puolustamaan Matthewsia tilanteen jälkeen.
Entisen NHL-puolustajan ja nykyisen asiantuntija Kevin Bieksan mukaan joukkuekaverien välinpitämättömyys kapteeniaan kohtaan tilanteessa oli anteeksiantamatonta.
– Matthews on kapteeni ja yksi joukkueen koskemattomista pelaajista. Miksei kukaan mennyt puolustamaan häntä? Minusta kyse on joko itsekkyydestä tai rohkeuden puutteesta. Rohkeus on sitä, että puolustat joukkuekaveriasi.
– Vahinko tapahtui jo siinä vaiheessa, kun yksikään pelikavereista ei puuttunut tilanteeseen välittömästi.
Bieksa vertaa tilannetta omaan peliuraansa Vancouver Canucksissa.
– Kun itse pelasin Vancouverissa, Sedinin veljekset olivat koskemattomia. Jos joku olisi satuttanut heitä, olisin tapellut vaikka Andre The Giantia vastaan, Bieksa uhoaa.
Asiantuntijan mukaan tapaus korostaa ennen kaikkea Maple Leafsin surkeaa joukkuehenkeä. Vastaavaa kunnioituksen puutetta ei Bieksan mukaan nähtäisi koskaan Florida Panthersin tai Tampa Bay Lightningin kaltaisissa joukkueissa.
– Jos he väittävät, että joukkueemme ei ole rakennettu kovuuden varaan, katsokaa vaikka Tampa Bayta tai Floridaa. Joukkueet ovat keskipainon ja -pituuden osalta samankokoisia. Kyse ei ole koosta. Kyse on rohkeudesta ja joukkueen veljeydestä, Bieksa tylyttää.
Maple Leafsin surkeasti sujunut kausi NHL:ssä päättyy runkosarjaan, ja jääkiekon pääkaupungissa lieneekin lupa odottaa isoja muutoksia tulevan kesän siirtomarkkinoilla.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Daniel Nieminen: NHL-sopimus!
- Tällainen joukkuekaveri Jevgeni Malkin oli – Jussi Jokinen: ”Jos pitää valita yksi”
- Tyly äänivyöry: Tässä NHL:n huonoimmin johdetut seurat – agenteilta täystyrmäys
- Leijonat saamassa tulikuuman NHL-vahvistuksen – MTV: ”Keskusteluja käyty”
- NHL:n pudotuspelijoukkueet selvillä – kolme otteluparia jo varmistunut!
- IL: Jesse Puljujärvestä iso NHL-paljastus!
- Vihdoin! Rasmus Ristolaisen 13 vuoden kurimus päättyy
- Agentit vastasivat: Tässä NHL:n parhaiten johdetut seurat – yksi ylitse muiden
- The Athletic nimesi jokaisen NHL-seuran kauden floppipelaajan – listalla neljä suomalaista
- Jonathan Quickin huikea ura päättyy – Rangers teki kylmän ratkaisun
- Coloradon päävalmentaja Jared Bednar loukkaantui vakavasti
- The Athletic nimesi jokaisen NHL-seuran kauden floppipelaajan – listalla neljä suomalaista
- NHL:ssä käsittämätön sulaminen – kotiyleisö kiehui raivosta
- Se oli siinä – yli 700 NHL-ottelun kulttihahmo lopettaa uransa!
- NHL:n pudotuspelijoukkueet selvillä – kolme otteluparia jo varmistunut!
- Agentit vastasivat: Tässä NHL:n parhaiten johdetut seurat – yksi ylitse muiden
- Jonathan Quickin huikea ura päättyy – Rangers teki kylmän ratkaisun
- IL: Jesse Puljujärvestä iso NHL-paljastus!
- Aleksandr Ovetshkin hämmensi NHL:ssä – kiusallinen hetki tallentui kameroihin
- Colorado kiinnitti yliopistosarjan pistelingon