TOP 10: Mikä nimilista! Nämä NHL:n seuralegendat päättivät uransa muissa joukkueissa

© Kuva: Getty Images

NHL tuntee useita tarinoita pelaajista, jotka edustivat koko uransa samaa seuraa nousten seuralegendan asemaan.

Toisaalta historia tuntee myös lukuisia seuraikoneja, jotka lähtivät vielä uransa viime hetkillä toiseen seuraan joko peliajan tai menestyksen perässä. The Hockey News listasi kymmenen NHL-historian suurinta näin toiminutta seuralegendaa.

Martin Brodeur, St. Louis Blues – 2014-15

NHL:n historian parhaisiin lukeutuva Brodeur voitti New Jersey Devilsin paidassa kolme Stanley Cupia. Vuosien 1991 ja 2014 välisen ajan Devilsiä edustanut maalivahti siirtyi viimeiseksi kaudekseen St. Louisiin, jossa miehen tilille kertyi lopulta vain seitsemän ottelua.

Martin St. Louis, New York Rangers

Tampa Bay Lightningin hyökkääjälegenda riitautui seuran GM Steve Yzermanin kanssa Kanadan olympiajoukkueen GM:nä niin ikään toimineen Lightning-pomon jätettyä miehen ulos Kanadan olympiajoukkueesta.

Daniel Alfredsson, Detroit Red Wings

Ottawa Senatorsin pitkäaikainen kippari päätti uransa Detroitissa, jossa mies nakutti 68 peliin tehot 18+31=49. Pelasi sitä ennen lähes 1200 Senatorsissa nousten seuran legendaksi.

Mike Modano, Detroit Red Wings

Dallas Starsin seurahistorian paras pelaaja siirtyi uransa viimeiseksi kaudeksi kotikaupunkinsa Red Wingsiin, jossa tilille kertyi rannevamman vuoksi vain 30 peliä tehoin 4+11=15.

Mats Sundin, Vancouver Canucks

Toronto Maple Leafsin pitkäaikainen ruotsalaiskapteeni lähti vielä uransa viimeisellä kaudella hakemaan puuttunutta Stanley Cupia Vancouveriin. Pelasi Canucksissa 41 peliä tehoin 9+19=28. Pudotuspeleissä matka tyssäsi kuitenkin toiselle kierrokselle.

Brian Leetch, Boston Bruins

18 kautta ja 1200 NHL-peliä pelannut New York Rangers -ikoni päätti uransa kauteen 2005-06. Bruinsiin työsulkukauden jälkeen vuoden sopimuksen signannut jenkkilegenda oltiin kaupattu jo viimeisen Rangers-kautensa lopulla Toronto Maple Leafsiin. Bruins-kausi tuotti kaksinkertaiselle Norris-voittajalle vielä 61 peliin tehot 5+27=32.

Ray Bourque, Colorado Avalanche

Puolustajalegenda on kenties paras esimerkki tilanteessa, jossa seuraikoni päästetään vielä kerran tavoittelemaan Stanley Cupia toisaalle. Boston Bruins kauppasi miehen kauden 1999-2000 siirtotakarajalla Coloradoon, jossa seuraava kausi tuotti viimein kruunun Bourquen upealle uralle. Mies nakutti vielä päätöskaudellaankin 82 runkosarjapelissä komeat 59 (7+52) tehopistettä.

Muita seuraa uran loppuhetkellä vaihtaneita pelaajia olivat mm. Börje Salming (Detroit), Bernie Federkin (Detroit) sekä muuan Bobby Orr (Chicago).

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!