Montrealissa edessä kokoonpanon suursiivous? ”Ei tule olemaan sama joukkue ensi kaudella”

© Kuva: Getty Images

Montreal Canadiensin hiljaiselo NHL:n siirtotakarajalla herätti yleisesti hieman ihmetystä, sillä käytännössä pudotuspelimahdollisuutensa menettäneen seuran odotettiin kauppaavan toisaalle useampia runkopelaajiaan.

Lopulta lähtijöiden joukossa olivat ainoastaan Ilja Kovaltshuk, Nate Thompson, Nick Cousins ja Michael Peca. Treidihuhuissa pyörineistä nimimiehistä Tomas Tatar, Max Domi sekä Jeff Petry jäivät Montrealiin – joskin koko kolmikko saattaa hyvinkin löytää itsensä uusista osoitteista vielä ennen ensi syksyä.

TVA Sportsin NHL-toimittaja Renaud Lavoie uskoo, ”ettei Canadiens tule olemaan sama joukkue enää ensi kaudella”. Toimittaja muistuttaa, että Habsilla on ennen Domin ja Victor Meten jatkosopimuksia 63 miljoonaa taalaa kiinnitettynä 16 pelaajan ensi kauden sopimuksiin.

Edellä mainitusta RFA-kaksikosta luopumalla seuralla olisikin mahdollisuus hankkia vaihdossa valmiiksi sopimuksen alla olevia NHL-valmiita pelimiehiä. UFA-markkinoilla kiekkohullu Montreal ei tunnetusti ole ollut suurimpien tähtien toivelistan kärkipäässä.

Canadiensin kovin valtti siirtosyöttinä olisi luonnollisesti tähtivahti Carey Price tai pienin varauksin konkaripuolustaja Shea Weber, joskin kaksikon siirto ilman näiden omaa halua on poissa laskuista.

Myös suomalaiskaksikko Joel Armia ja Artturi Lehkonen saattaa oikean tarjouksen osuessa kohdalle päätyä siirron kohteeksi kesällä. Montrealin toimistolla onkin odotettavissa mielenkiintoinen kesä seuran palauttamiseksi takaisin pudotuspelijoukkueeksi.

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!