Kuka vie suomalaisten pistepörssin? Leo Komarovilla selkeä näkemys: ”Erittäin hyvä jokaisella osa-alueella”

NHL:n runkosarjan parhaasta suomalaisesta pistemiehestä tullaan tänä keväänä käymään erinomaisen tiukka kisa.
Tällä hetkellä paalupaikkaa pitää Aleksander Barkov (54 ottelua, 56 pistettä), mutta aivan kannoilla hengittävät Teuvo Teräväinen (54 pistettä), Patrik Laine (53) ja Sebastian Aho (52).
Mikko Rantanen on hänkin lähes piste per peli -tahdissa (40 ottelua ja 39 pistettä), mutta alkukauden loukkaantuminen taisi sittenkin venyä liian pitkäksi tässä suomalaistenvälisessä otatuksessa.
Ikitaistelija Leo Komarov veikkaa, että Barkov on keulilla myös runkosarjan lopussa.
– Hän on erittäin hyvä jokaisella osa-alueella ja pelaa suurimpia minuutteja. Ahollakin on ollut hyvä kausi, hän on vaarallinen pelaaja. Ja toki ”Patella” (Laine) on saumaa, jos vähän käy tuuri, Komarov pohdiskelee NordicBetille.
Ovetshkin jahtaa Gretzkyä
Komarov arvioi parisen viikkoa sitten, että Aleksandr Ovetshkin ei pystyisi ylittämään Wayne Gretzkyn hallussaan pitämää kaikkien aikojen NHL:n runkosarjan maaliennätystä. Tuon arvion jälkeenkin ”Ovie” on takonut kuusi maalia lisää.
New York Islanders päävalmentaja Barry Trotz totesi ennen Washingtonin kohtaamista, että hänellä ”ei ole epäilystäkään”, etteikö Ovetshkin saavuttaisi Gretzkyn haamulukemaa 894. Ovetshkinin maalimäärä on nyt 698.
– Hän on kaikkien aikojen paras maalintekijä. Hän tulee tekemään vielä paljon lisää, ja jos olisin vedonlyöjä, veikkaisin hänen rikkovan ennätyksen, Trotz totesi medialle.
Moni vedonlyöjä on tuumannut samoin – NordicBetillä aiheesta on voinut lyödä vetoa muutaman viikon ajan, ja kerroin on pudonnut alkuperäisestä 15:stä enää kahdeksaan.
Lähde: NordicBetin tiedote
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- TPS-taustainen puolustaja jättää NHL:n – palaa Eurooppaan
- Montreal Canadiens vahvisti sentteriosastoaan: Haaviin entinen kärkivaraus
- Jesse Puljujärvi Ylelle: Tästä syystä siirtyy Sveitsiin
- Matthew Tkachukista karmea paljastus
- Joe Thornton löysi töitä NHL:stä
- Suomalaispuolustajan NHL-sopimus puretaan!
- Edmonton ehdotti kahdelle tähtipelaajalle siirtoa – pakit tuli
- Paljastus: Mikael Granlund hylkäsi toisen NHL-seuran jättitarjouksen
- Miro Heiskanen nimesi parhaat pelikaverinsa – kaksi ylitse muiden
- Jättidiili – Bowen Byramin tilanteessa yllätyskäänne!
- Miro Heiskanen nimesi parhaat pelikaverinsa – kaksi ylitse muiden
- Paljastus: Mikael Granlund hylkäsi toisen NHL-seuran jättitarjouksen
- Edmonton ehdotti kahdelle tähtipelaajalle siirtoa – pakit tuli
- Pittsburgh ja Vancouver jysäyttivät vaihtokaupan!
- Matthew Tkachukista karmea paljastus
- Jättidiili – Bowen Byramin tilanteessa yllätyskäänne!
- Suomalaispuolustajan NHL-sopimus puretaan!
- Ilveksen tähtipelaaja: NHL-seura kutsuu!
- Joe Thornton löysi töitä NHL:stä
- Winnipeg teki kiinnityksen hyökkäykseensä – vältti yhden välimieskäsittelyn