Näkökulma: Toronton tuorein treidi ei ratkaissut seuran lähtökohtaisia ongelmia

© Kuva: Getty Images

Toronto Maple Leafs on vuodesta toiseen NHL-median keskipisteenä, pelaahan joukkue kotiottelunsa jääkiekon mekassa ja mediapääkaupungissa.

Seuran ympärillä pyörivien eriasteisten spekulaatioiden määrä onkin vuodesta toiseen täysin omissa sfääreissään. Tällä kaudella varsinkin Leafsin ympärillä päivästä toiseen liikkuville siirtohuhuille on kuitenkin tavallista enemmän katetta.

Alle odotusten tällä kaudella pelannut, jo päävalmentaajakin vaihtanut tähtisikermä pullistelee hyökkäyspään talenttia, mutta varsinkin alakerta huutaa vahvistuksia. Tuorein, Los Angeles Kingsin kanssa suoritettu treidi paikkasi maalivahtiosastoa, josta oli jo usean kauden ajan puuttunut mitat täyttävä, luotettava kakkosvahti. Jack Campbellin myötä tuo osa-alue lienee kuitenkin viimein hoidossa.

Kasperi Kapanen yhä lähtöuhan alla

Seuraavaksi seuran GM Kyle Dubas keskittäneekin huomionsa joukkueen vuotavaan puolustukseen. Jos pelikunnossa olevasta Leafs-pakistosta poistetaan nimet Tyson Barrie ja Jake Muzzin, ei sinne jää juurikaan NHL-tason kärkiosaamista.

Kyle Cliffordin tulon myötä hyökkäyksessä sen sijaan riittää laatua jopa yli yhden NHL-joukkueen tarpeiden. Yksi tai kaksi hyökkääjistä joutuneekin vielä jättämään seuran ennen parin viikon päässä kolkuttelevaa siirtotakarajaa.

Varsinkin ulospäin ongelmapelaajan maineessa olevan Kasperi Kapasen lähtöä voidaan pitää hyökkääjistä kenties kaikkein todennäköisimpänä, tosin myös Alexander Kerfootin ja Andreas Johnssonin nimet ovat olleet vahvasti tapetilla siirtohuhuissa.

Loukkaantuneen huippupuolustaja Morgan Riellyn tilanne lieneekin nyt isossa roolissa sen suhteen, onko Dubas valmis laittamaan jonkun kolmikosta lihoiksi vielä ennen helmikuun viimeisen viikon alkua. Mikäli jalkavamman vuoksi tammikuun puolivälistä asti sivussa olleen Riellyn paluu viivästyy, on Dubasin pakko toimia.

Florida Panthers pitää tällä hetkellä hallussaan Atlantin divisioonan kolmatta sijaa (viimeinen suora pudotuspelipaikka), minkä lisäksi toisessa itäisen konferenssin divisioonassa riittää tunkua kahdelle pudotuspeleihin oikeuttavalle villi kortti -paikalle.

Mitat täyttävän huippupuolustajan hankkimatta jättäminen olisikin Dubasilta aivan liian suuri riskipäätös. Seurapomon onkin lähestulkoon pakko jatkaa peliliikkeitään siirtomarkkinoilla, muuten Leafsin pudotuspelipaikka on enemmän kuin vaarassa karata pienempien markkina-alueiden joukkueille.


PÄIVÄN VIHJE: COLORADO AVALANCHE – ARIZONA COYOTES

Dominoiko Colorado Arizonaa vastaan ilman ykköstähtiäänkin?