Lehti: Boston laittamassa 5 miljoonan taalan tähtensä lihoiksi? ”Älkää yllättykö, jos hänet kaupataan”

© Kuva: Getty Images

Viime kaudella Stanley Cupin finaaleihin selvinnyt Boston Bruins on etsinyt jo pidemmän aikaa vahvistusta kakkosketjun laiturin paikalle.

Muiden muassa New York Rangersin Chris Kreider on yhdistetty parin kuukauden ajan Bruins-paitaan, joskin tasokkaan maalintekijän hankkimiseksi Bostonin on oltava valmis antamaan laatua myös paluupostissa.

Boston Hockey Now -sivuston toimittaja Jimmy Murphy kertoo saaneensa Bruinsin lähipiiriin kuuluvalta NHL-kykyjenetsijältä mielenkiintoisen viestin liittyen seuran hyökkääjämetsästykseen.

– Älkää yllättykö, jos Bruins kauppaa Charlie McAvoyn, toimittaja paljastaa viestin sisällöksi.

McAvoyn kauppaaminen olisi Bruinsilta yllättävä peliliike, solmihan vasta 22-vuotias puolustaja seuran kanssa kesällä kolmen vuoden siltasopimuksen varsin maltillisella 4,9 miljoonan dollarin kausipalkalla.

McAvoyn kausi Bruinsin alakerrassa on ollut haastava, sillä nuorukainen on iskenyt 48 pelissä odotettua vaisummat tehot 0+17. Puolustajasta luopuminen vapauttaisi paitsi rutkasti palkkabudjettia, antaisi se seuralle vaihdossa todennäköisesti ainakin lähellä tähtitasoa olevan maalintekijän.

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!