Mike Babcock kommentoi potkujaan – kiitti erityisesti yhtä pelaajaa

Toronto Maple Leafsin päävalmentajan paikalta potkut saanut Mike Babcock kommentoi torstaina medialle lähtöpassejaan seurasta.

Kokenut tähtivalmentaja kiitti ennen kaikkea Leafsin puheenjohtajana toimivaa Larry Tanenbaumia sekä seurassa hetken vaikuttanutta Lou Lamorielloa. Pelaajista Babcock nosti esille ennen kaikkea yhden nimen.

– Larry Tanenbaum puhui minut Torontoon. Hän on yksi hienoimmista ihmisistä. Lou Lamoriellosta tuli ystäväni loppuelämän ajaksi. Teimme mielestäni upeaa työtä nostaessamme seuran sieltä missä se oli siihen pisteeseen, että pelasimme 100 pisteen runkosarjan, rikoimme seuraennätyksiä ja pelasimme pudotuspeleissä, Babcock lausui TSN:lle.

– Olen pettynyt siihen, ettei kauden alku sujunut haluamallamme tavalla, ja vastuu siitä on minulla. Haluan kiittää faneja, mediaa, koko kaupunkia. Aika täällä on ollut ainutlaatuista. Toivon uudelle valmennusryhmälle ainoastaan kaikkea parasta. Morgan Rielly on ollut täällä koko ajan. En voisi kiittää häntä tarpeeksi. Sekä kaikkia pelaajat joita sain valmentaa… Aika täällä on ollut fantastista. Toivon seuralle pelkkää menestystä, Babcock kiitteli Leafs-perhettä.

Vuodesta 2015 asti Maple Leafsin peräsimessä toiminut Babcock ei onnistunut kertaakaan johdattamaan seuraa pudotuspelien ensimmäistä kierrosta pidemmälle. Konkarivalmentajan paikan Leafsin peräsimessä ottaa seuran farmijoukkue Toronto Marliesia neljän kauden ajan luotsannut 39-vuotias Sheldon Keefe.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.