Olli Juolevin surkea loukkaantumishistoria sai jatkoa! NHL:n vitosvaraus pitkään sivussa?

© Kuva: Getty Images

NHL:n kesän 2016 varaustilaisuudessa 1. kierroksen 5. pelaajana Vancouver Canucksiin kiinnitetyn puolustaja Olli Juolevin viime vuodet ovat olleet loukkaantumisten sävyttämiä, eikä tämä kausi näytä tekevän poikkeusta sääntöön.

NHL-paikkaa Canucksin farmiseura Utica Cometsista alkukauden ajan hakenut 21-vuotias takavuosien superlupaus ehti pelata Uticassa tällä kertaa 14 ottelua ennen kuin uusin loukkaantuminen sattui kohdalle. Canucksin GM Jim Benning ilmoiti nuorukaisen kärsivän alavartalovammasta, eikä paluulle ole toistaiseksi minkäänlaista aikataulua. Mies matkustaa NHL-seuran lääkäreiden tutkimuksiin vamman laadun selvittämiseksi.

Seuran tiedotteen mukaan onni onnettomuudessa on se, ettei suomalaisen vamma ole tämän vuosi sitten operoidussa polvessa, joka päätti tuolloin Jokerien kasvatin kauden 18 ottelun jälkeen.

Nuorten Leijonien paidassa MM-kultaa juhlinut ja urallaan myös arvostetun Kanadan junnuliigojen Memorial Cupin voittanut Juolevi ehti nakutella alkukauden 14 AHL-ottelussa tehot 0+5.

LUE MYÖS: NHL-sisäpiiritoimittajalta raju paljastus: useat seurat Toronto-tähden kintereillä

LUE MYÖS: Leijonalegenda arvioi: tästä syystä Jesse Puljujärven NHL:n valloitus jäi tekemättä


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.