NY Islandersin suomalaispelaaja debytoi NHL:ssä, joukkueelta mieletön kiri – ”Päässäni on epätodellinen tunne tällä hetkellä”

Hyökkääjä Otto Koivula, 21, debytoi NHL:ssä lauantain ja sunnuntain välisenä yönä NY Islandersin sotisovassa. Joukkueen juhannuksen 2016 neloskierroksen 120. varaus kellotti 4-3-voittoon päättyneessä Philadelphia Flyers -ottelussa peliaikaa reilut seitsemän minuuttia.
Nokialaisen perustilastot olivat pitkälle nollaa, sillä vain taklausmäärä (2) näytti jotain muuta kuin pyöreää. Isles teki ottelussa häkellyttävän nousun, kun se väänsi viimeisen erän tehokkaan kymmenminuuttisen aikana 0-3:sta tasoihin ja lopulta voittoon voittolaukauskisassa.
– Jos rehellisiä ollaan, niin onhan tämä mahtavaa. Fiilis on hieno ja unelma on toteutunut, suomalaishyökkääjä hehkutti seuran nettisivuilla.
NY Islanders miehittää itäisessä konferenssissa upeasti kakkossijaa. Nyt joukkue on hävinnyt vain neljästi ja jäänyt kolme kertaa täysin tyhjin käsin. Islandersin pisteputki on pituudeltaan jo häikäisevät 14 ottelua. Islanders on jäänyt pisteittä edellisen kerran yli kuukausi sitten.
– Päässäni on epätodellinen tunne tällä hetkellä. En malta odottaa seuraavaa ottelua.
Islandersin pisteputki on pidempi kuin millään muulla joukkueella tällä kaudella.
Koivulakin on ollut valokeilassa, joskin vähän erilaisesta syystä. Häntä on pompoteltu viime aikoina tiuhaan Islandersin ja AHL-joukkue Bridgeport Sound Tigersin välillä.
– Alla on kaksi sairasta viikkoa. Minua on siirrelty jatkuvasti ylös ja alas. Olen iloinen päästyäni vihdoin mukaan ensimmäiseen NHL-otteluuni.
LUE MYÖS:
Kasimir Kaskisuo debytoi NHL:ssä vaisusti – kaksi Penguinsin pistemiestä kuritti pahasti
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- IL: Mikael Granlund kommentoi seurasiirtoaan – tästä syystä valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakosta uutta tietoa!
- NHL-mörkö löi rahoiksi – 8,35 miljoonan dollarin tilipussi!
- No nyt! Marc-André Fleurya houkutellaan palaamaan eläkkeeltä NHL:ään
- 28-vuotias NHL-hyökkääjä päättää pelaajauransa: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Washington Capitals kiinnitti entisen ykköskierroksen varauksen
- San Jose Sharks nappasi siirtolistalta yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -voittajan
- Carolina-tähti vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- Nyt jysähti – tässä Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura!
- St. Louis Blues vahvisti rivejään – haaviin 25 maalin mies vapailta markkinoilta
- Carolina-tähti vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- No nyt! Marc-André Fleurya houkutellaan palaamaan eläkkeeltä NHL:ään
- Kaapo Kakosta uutta tietoa!
- San Jose Sharks nappasi siirtolistalta yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -voittajan
- NHL-mörkö löi rahoiksi – 8,35 miljoonan dollarin tilipussi!
- 28-vuotias NHL-hyökkääjä päättää pelaajauransa: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Nyt jysähti – tässä Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura!