”Sensaatiomainen siirto” kävi toteen – Chicago Blackhawksin Stanley Cup -voittaja suuntaa piskuiseen eurooppalaisjoukkueeseen
Kuva: Getty Images
Taalajäihin ensimmäiset luistimenpiirtonsa kaudella 2014-15 tehnyt yhdysvaltalaisvahti
Scott Darling siirtyy yllättäen Eurooppaan ja vieläkin yllättävämmältä kuulostavaan monikansalliseen EBEL-liigaan. Pelaajan uusi joukkue itävaltalainen HC Innsbruck. Seura tiedotti asiasta kotisivuillaan.
Asiat etenivät ensimmäisestä yhteydenotosta sopimuksen allekirjoittamiseen todella nopeasti, tiedotteessa sanottiin. Pelaajakauppaa luonnehditaan nettisivuilla kaikkiaan sensaatiomaiseksi – ihan tietysti ymmärrettävästi.
– Tunnen häntä jonkin verran, tapasin Scottin kesällä Las Vegasissa. Sain viime viikolla häneltä puhelun, jossa Scott kysyi mahdollisuutta pelata kanssamme. Olimme kaikki hyvin yllättyneitä, Darlingin maanmies, HC Innsbruckin vastuuvalmentaja Rob Pallin selitti, ja jatkoi.
– Scott haluaa vain pelata. Koen, että jos tällaisen pelaajan tuominen Innsbruckiin on mahdollista ja se sopii talousarvioihin, on mahdollisuus käytettävä. Darling on upea lisä kaupungin, joukkueen ja koko liigan näkökulmasta.
Yhdysvaltain maajoukkuemies Darling juhli Chicago Blackhawksissa Stanley Cupia kesällä 2015.
Jenkin viime kausi oli hyvinkin repaleinen. Hän pelasi Carolina Hurricanesissa kahdeksan ja sen AHL-joukkue Charlotte Checkersissä 14 ottelua. Kiekot tarttuivat kummassakin noin 88 prosentin varmuudella.
LUE SIIRTOJUTUISTA MYÖS:
750 NHL-ottelun konkarin ura jatkuu sittenkin! Siirtyy välivuoden jälkeen Sveitsiin
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt se tuli julki – Edmonton Oilers teki kohuhankinnan!
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian
- Tässä ovat NHL:n kesän vapaiden markkinoiden kuumimmat nimet
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Edmonton Oilers -järkäleelle viiden vuoden jatkosopimus
- Jättipommi – Pekka Rinne valittiin Hockey Hall of Fameen: ”Melkoinen yllätys”
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Yksi kesän kuumimmista NHL-nimistä katosi markkinoilta juuri ennen avautumista – jättidiili valmis
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Toimittaja: Kasperi Kapanen vaihtamassa joukkuetta NHL:ssä!
- Yksi vaihtoehto vähemmän vapaille markkinoille – Edmonton teki 20 miljoonan diilin NHL:ssä
- Näkökulma: Brady Tkachuk -kaupan voittajasta ei ole epäselvyyttä
- ESPN: Erik Haulan hintalappu paljastui – teki yhden asian selväksi
- Yksi päivä käynnisti jättimäisen supertähtien muuttoliikkeen NHL:ssä
- Näihin neljään seuraan Brady Tkachuk oli valmis siirtymään
- Paljastus Dylan Larkinista: Tähän seuraan tähtisentteri haluaa
- Nyt tuli lisää lunta tupaan – toinenkaan NHL-supertähti ei lämpeä Ottawan projektille
- Jarmo Kekäläinen iski tähdelleen hurjan sopimustarjouksen – lähes 50 miljoonaa dollaria!
- Sisäpiirilähteet: Kaapo Kakon ympärillä käynnistyi odottamaton siirtokuvio – ratkaisu voi tulla pian