KHL:ää dominoineella megatähdellä vaikea alku New Jerseyssä – pudotettiin nelosketjuun – ”Pelityyli kuin eri planeetalta”

KHL:n pistepörssin ylivoimaisesti viime kaudella nimiinsä vieneen Nikita Gusevin NHL:n valloitus on alkanut takkuillen.
Viime kaudella 62 peliin järisyttävät 17+65=82 tehopinnaan Pietarin SKA:n riveissä nakutellut laitahyökkääjä on pudonnut Devilsissä nelosketjun pelaajaksi. Keskimäärin reilut 12 minuuttia illassa pelaava 27-vuotias taituri ei ole totuttua pienemmän jääaikansa myötä päässyt haluamaansa rytmiin. Pisteistä elävälle hyökkääjälle paikka nelosketjussa on kaikkea muuta kuin mieluisa.
Megatähden statukseen tottunut venäläinen myöntää KHL:n ja NHL:n pelityylien olevan kuin ”eri planeetalta”.
– Rehellisesti sanottuna, ero on valtava. Pelaajat tekevät vähemmän rytminvaihdoksia, peli suuntautuu jatkuvasti eteenpäin, eteenpäin, eteenpäin, Gusev vertailee Sport-Expressin haastattelussa.
Gusev muistuttaa, että jämäketjun pelaajien peliaikaa rajoittavat entisestään kolme erää kohti tulevaa mainoskatkoa, joiden jälkeen joukkueet yleensä lähettävät kaukaloon levänneet kärkiketjunsa.
– Kun pelaat nelosketjussa ja pääset jäälle 2-3 kertaa erässä, se on vaikeaa. Kun vihdoin saat tilaisuutesi, et näytä samalta kuin silloin, kun saat säännöllisesti peliaikaa. Tämän takia en jaksa iloita siitä, jos tein maalin ja tilastojen mukaan pelasin hyvän pelin, kuudessa ottelussa tehot 2+1 iskenyt Gusev valittelee.
Arvonsa tunteva laitahyökkääjä aikoo kuitenkin taistella itsensä isoon rooliin myös uudessa sarjassa.
– En halua olla jämäketjujen kaveri, joka laukoo kerran illassa, vaan pelata säännöllisesti ja tehdä tulosta. Periaatteessa tähän on kaikki mahdollisuudet. Tiedän pystyväni olemaan tulosta tekevä pelaaja tässä liigassa, Gusev lupaa.
Jos on Gusevin alkukausi ollut peliajan puolesta pettymys, sitä se on todellakin ollut myös miehen seuralle. Devils on hävinnyt kaikki kuusi kauden ensimmäistä otteluaan.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yli 400 ottelun NHL-taituri löysi uuden joukkueen!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Kausiennakko 2025-26: Calgary Flames
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!