Los Angeles Kingsin kotihallissa ei ole viime vuosina ollut juuri juhlimisen aihetta. Joukkue on kuulunut jo pidemmän aikaa NHL:n pohjasakkaan.

Tämä kausi alkoi kuitenkin kotona komealla 7-4 voitolla Nashville Predatorsista. Taikauskoisimmat seuran fanit ajattelivat syyn voittoon olevan kuitenkin jossain muualla kuin jäällä.

Joukkueen kotihalli Staple’s Centeriä oli uudistettu täksi kaudeksi niin, että Taylor Swiftin ennätyksellisistä loppuunmyydyistä konserteista kertova katosta riippuva viiri oli peitetty mustalla kankaalla. Swiftin viiriä on syytetty seuran huonosta onnesta ja jopa kirouksesta. Samassa hallissa pelaava NBA-seura Los Angeles Clippers on peittänyt Swiftin ennätysviirin jo aiemmin.

Swift teki loppuunmyytyjen keikkojen ennätyksensä vuonna 2015, jolloin viiri nostettiin hallin kattoon. Kings puolestaan voitti viimeisimmän mestaruutensa vuonna 2014, jonka jälkeen seura on luisunut alamäkeen.

Arash Markazi

@ArashMarkazi
The Taylor Swift banner is not gone but it will be covered for @LAKings home games moving forward. It was the Kings’ decision, not Staples Center’s. No word yet on the Lakers and Sparks. It is already covered during Clippers home games (along with the Lakers and Sparks banners).