Jesse Puljujärven leiristä myönnetään suoraan: ”Pelaaja ja seura eivät sovi toisilleen”
Kuva: Getty Images
Edmonton Oilersin ja seurassa alle odotusten pealnneen Jesse Puljujärven tilanne on junnannut paikallaan suomalaisen jätettyä taannoin seuralleen siirtopyynnön.
Suomalaishyökkääjän agentti Markus Lehdon kommenttien perusteella lähtö on kuitenkin lähellä oikean kauppakumppanin sattuessa kohdalle.
– Vaikka Oilersilla on uusi arvostettu GM sekä uusi päävalmentaja, joukkue ympärillä on pitkälti sama kuin viime kaudella. Joskus pelaaja ja joukkue eivät vain sovi toisilleen. Se näyttää olevan tilanne tässä tapauksessa. Ei mitään sen radikaalimpaa, Lehto kommentoi Edmonton Journalille.
Albertalaisseuralla on ollut isoja vaikeuksia löytää seuraa tyydyttävää kauppakumppania kolmen kauden aikana vain 17 maalia iskeneen Puljujärven heivaamiseksi toisaalle. Asiaa vaikeuttaa entisestään se, ettei 21-vuotiaalla suomalaishyökkääjällä ole voimassa olevaa pelaajasopimusta nykyisen seuransa kanssa.
LUE MYÖS: Toronton sisäpiiritoimittajalta hurja väite: seuran supertähti ei halua pelata Kasperi Kapasen kanssa!
LUE MYÖS: Lähde: Toronto Maple Leafsin tuore tähtivahvistus vaatii jättipalkkaa!
LUE MYÖS: Columbuksen jättänyt tähtihyökkääjä etsii yhä uutta seuraa – tässäkö syy?
LUE MYÖS: Edmonton Oilersin superlupaus yllättää: ura jatkuu Ruotsissa!
LUE MYÖS:
- Näitä pelaajia Jarmo Kekäläinen tarjosi Connor Hellebuyckista – jättitarjouksen yksityiskohtia julki
- Montreal Canadiensille järisyttävä takaisku – NHL-supertähden teräsmiesputki poikki
- Carolinan tähtipuolustajan siirtosaaga kärjistyy – päävalmentajan mitta tuli täyteen
- Jarmo Kekäläinen löi kortit pöytään – NHL-maalitykille luvassa hurja vuosipalkka
- Carolina Hurricanes: jättivahvistus!
- Boston Bruins teki rahakkaan kiinnityksen – lähes 12 miljoonaa dollaria
- Brady Tkachuk sai jäätävän vastaanoton Ottawassa – fanit buuasivat ja heittivät pelipaitoja jäälle!
- Patrik Laineen tilanteesta merkittävä paljastus – suomalaispyssyn itseluottamus yhä luja
- Brady Tkachukilta tiukka vastaus velloviin huhuihin: ”Olen iso poika”
- Simon Edvinsson ja Detroit löivät kortit pöytään – siirtosaaga sai uuden käänteen
- Brady Tkachuk palaa Ottawaan – lähetti suoran viestin faneille
- Patrik Laineesta jymypaljastus – NHL-seuran kanssa käyty jo neuvotteluja!
- Tehohyökkääjä jäi ilman NHL-sopimusta – uusi seura selvillä
- HIFK:n hyökkääjä lähti Pohjois-Amerikkaan – nyt tuli karu pudotus!
- Simon Edvinsson ja Detroit löivät kortit pöytään – siirtosaaga sai uuden käänteen
- Dylan Larkin teki ison myönnytyksen – siirtolistalle seitsemän uutta NHL-seuraa
- Floridan tähtimaalivahdille uusi takaisku – näin pitkään sivussa
- Pittsburghin superlupaus sai sairauskohtauksen lentokoneessa – lento keskeytyi ja pelaaja kiidätettiin sairaalaan
- Brady Tkachukilta tiukka vastaus velloviin huhuihin: ”Olen iso poika”
- Carolina Hurricanes: jättivahvistus!