Connor McDavid ehdolla NHL:n parhaaksi pelaajaksi – ei usko itsekään voittoon: ”Kiva juttu, mutta…”
Edmonton Oilersin supertähti Connor McDavid on tänäkin vuonna ehdolla sekä NHL:n arvokkaimman pelaajan Hart- että parhaan pelaajan Ted Lindsay -palkintojen saajaksi.
Kärkikolmikkoon molemmissa kategorioissa noussut 22-vuotias kanadalaissentteri ei kuitenaakn usko valinnan napsahtavan tällä kaudella kohdalle pisteiden valossa pelatusta ennätyskaudesta (41+75=116) huolimatta.
– Kiva juttu. Mutta en odota voittavani. Mutta saavutus on iso juttu ottaen huomioon pudotuspelihomman (Oilers ei taaskaan selviytynyt NHL:n pudotuspeleihin), joten kiitos siitä, kaksinkertainen Hart- ja Ted Lindsay -voittaja kuittaa mediapuhelussaan.
– Tuleminen nimetyksi kolmen parhaan joukkoon on kuitenkin jotain erityistä, joten otan ilmaisen Vegasin matkan ilomielin vastaan, McDavid naureskelee kasinokaupungissa järjestettävän kauden palkintogaalan suhteen.
– Varsinkin tänä vuonna menehtyneen herra Lindsayn palkinnon finalistikolmikkoon yltäminen merkitsee paljon, koska muut pelaajat äänestävät tuon palkinnon saajasta, Oilers-kippari muistuttaa.
McDavid jakaa kunniaa myös miehen kanssa Lindsay-palkintoon ehdolla oleville Nikita Kutsheroville sekä Patrick Kanelle.
– On vaikea laittaa vastaan Kutsherovin tai Kanen pelaamille kausille, McDavid myöntää naurahtaen kuitenkin muistutukselle siitä, ettei kukaan näistä tai Hart-palkintoon Kutsherovin ja miehen itsensä lisäksi tyrkyllä olevasta Sidney Crosbysta voittanut loppupeleissä yhtään pudotuspeliottelua.
– Joten se laittaa meidät samalle viivalle, McDavid naureskelee.
Sekä Kanen Chicago Blackhawks että Edmonton Oilers jäivät pudotuspelien ulkopuolelle samalla, kun Crosbyn Pittsburgh Penguins sekä Kutsherovin Tampa Bay Lightning lähtivät pudotuspelien avauskierroksella laulukuoroon suoraan neljässä ottelussa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- NHL:ssä muhii todellinen suomalaissensaatio!
- Taylor Hall myöntää: ei aio tehdä jatkosopimusta Chicagoon – toivoo siirtoa toisaalle
- Kutsu kävi – suomalaisvahti tekee paluun NHL:ään!
- Kimmo Timoselta paljastus NHL:n työsulkukaudelta – sai mottipäisiä tarjouksia Euroopasta
- Toronto Maple Lefsin supertähdestä tipahti surkea uutinen: Pitkään sivussa
- TSN: Vancouver teki ratkaisunsa Elias Petterssonin ja J.T. Millerin suhteen – tästä tähdestä seura aikoo luopua!
- Mikko Rantanen kieltäytyi Coloradon jättimäisestä sopimustarjouksesta
- Connor McDavid syyllistyi härskiin temppuun
- Ukko-Pekka Luukkonen hiljensi Carolinan suomalaiset
- Pittsburgh Penguins teki rajun maalivahtiratkaisun
- Mikko Rantanen kieltäytyi Coloradon jättimäisestä sopimustarjouksesta
- Seattle Kraken virittelee siirtopommia: Kaksi tehomiestä myynnissä
- Tony DeAngelo palaa Pohjois-Amerikkaan – iski hirmutehot KHL:ssä
- TSN: Vancouver teki ratkaisunsa Elias Petterssonin ja J.T. Millerin suhteen – tästä tähdestä seura aikoo luopua!
- Tampa Bay Lightning hyllytti tähtipelaajansa
- Chicago ja Winnipeg vaihtoivat puolustajia vaihtokaupassa: ”Kamalaa”
- Kaapo Kakolla harvinainen NHL-ottelu
- Pittsburgh Penguins teki rajun maalivahtiratkaisun
- Kimmo Timoselta paljastus NHL:n työsulkukaudelta – sai mottipäisiä tarjouksia Euroopasta
- Calgaryssa puhelimet kuumana – tämän pelaajan perään muut seurat kuolaavat