Carolinan superlupaus liekeissä kuin Miro Heiskanen! Teki historiaa, jätti Sebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen tylysti varjoonsa

Dallas Starsissa pelaavaa suomalaispakki Miro Heiskasta, 19, juhlittiin torstaiaamuna joukkueensa suurimpana sankarina, kun hän iski kaksi maalia 3-2-voittoon päättyneessä Nashville Predators -pelissä.
Suomalaisen sankaritarinan arvo ei laskenut missään nimessä, vaikka 2+0-tehot vaihtuivat myöhemmin lukemiin 1+1.
Samankaltainen on Carolina Hurricanesin Andrei Svetshnikovin, 19. Heiskasen ikätoveri, mutta vuonna 2000 syntynyt venäläinen (Heiskanen 1999) oli edustamansa joukkueen suurimpia valopilkkuja Canesin ensimmäisessä pudotuspeliottelussa Washington Capitalsia vastaan.
Svetshnikov viimeisteli kummatkin rysät 2-4-tappioon päättyneessä kamppailussa. Pelaaja antoi oivan näytteen siitä, että sarjassa on muitakin pudotuspeleissä ratkaisuihin pystyviä kivenkovia lupauksia kuin Heiskanen.
Venäläisestä nimittäin tuli 19 vuoden ja 16 päivän iässä nuorin vähintään kaksi maalia yhdessä pudotuspeliottelussa tehtaillut pelaaja sitten vuoden 1997 ja liettualaisen Dainius Zubruksen.
Hurricanesin sinivalkoinen duo Sebastian Aho – Teuvo Teräväinen jäi superlupauksen varjoon pahasti. Joukkuetta tehoillaan läpi runkosarjan kantanut duo ei iskenyt pistettäkään, ja lisäksi Ahon tehotilasto painui asteen miinukselle ja Teräväisen jopa kaksi pinnaa pakkaselle.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- The Athletic: Carter Hart tekemässä NHL-sopimuksen!
- Chicago jysäytti jättidiilin!
- Kausiennakko 2025-26: Utah Mammoth
- Buffalo Sabres on kokenut kirvelevän suomalaistakaiskun
- Elliotte Friedmanilta kutkuttava kommentti Kirill Kaprizovin tilanteesta
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- Yllätysdiili: Alexandar Georgiev löysi uuden NHL-seuran!
- IL: Rasmus Ristolainen paljastaa vihdoin sitkeästi piinanneen vammansa – ”Leikattu kahdesti”
- Matias Maccellista yllättävä arvio – tässä mahdolliset tutkaparit Torontossa
- Lähde: Olympialaisiin valittu hyökkääjä kiinnostaa muita NHL-seuroja – suomalaislupaus osaksi kauppaa?
- Marc-André Fleury nähdään Pittsburgh Penguinsin tolppien välissä
- Elliotte Friedmanilta kutkuttava kommentti Kirill Kaprizovin tilanteesta
- NHL teki ison päätöksen raiskaussyytteissä olleiden pelaajien suhteen!
- New York Rangers testaa maajoukkuepakkia
- Kausiennakko 2025-26: Anaheim Ducks
- Yli 700 NHL-ottelun veteraani siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue