Ruotsalaisvahdilta täydellinen veto – tuo Trevor Kiddin legendaariset liekkipatjat takaisin (KUVA)

Calgary Flamesiin kesäkuun lopussa kaupattu ruotsalaisvahti Eddie Läck ottaa kaiken irti siirrostaan albertalaisseuraan.
Jokaiselle 1990-luvulla NHL:ää seuranneelle, NHL Power Week -ohjelmaa katsoneelle tai jääkiekkokortteja keräilleelle maalivahtilegenda Trevor Kiddin liekkivarusteet – ennen kaikkea patjat – ovat varmasti palaneet verkkokalvoille (no pun intended).
Itse asiassa tuohon aikaan juniorijääkiekkoa pelanneelle maalivahdille vaihtoehtoja oli tasan kaksi, mitä tuli varusteisiin: joko Kiddin Flames-setti tai Felix Potvinin vastaavat Toronto Maple Leafs -kamat.
Nyt Eddie Läck, joka siirtyi kuluvan kesän aikana Carolina Hurricanesista Calgaryyn, lähti toteuttamaan tuon jokaisen pikkupojan unelman: hänen uusi Brians-varustesettinsä mukailee Kiddin vastaavaa.
Läck toteaa twiitissään: ”Olen niin ylpeä Briansista ja seuraavan askeleen ottamisesta heidän kanssaan. Nämä uudet patjat ovat eittämättä Trevor Kiddin inspiroimat, enkä malta odottaa, että pääsen pitämään niitä.”
Nykyisin 45-vuotias Kidd vietti aikanaan Flamesin riveissä kaudet 1993-97 ja hänet nähtiin albertalaisseuran paidassa 176 ottelussa; itse asiassa hänen tiensä vei sieltä Hurricanesiin, joten Läckin ja Kiddin urapoluissa on selkeästi samankaltaisuuksia.
Läck on lähtökohtaisesti Flamesin kakkosvahti, sillä uudeksi ykkösekseen seura hankki, niin ikään kesän aikana, Arizona Coyotesin pitkäaikaisen ykkösvahdin Mike Smithin.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kanadan MM-hopeavahti lähtee NHL:stä – siirtyy KHL:ään
- Suomalaishyökkääjä rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- Tässä Edmontonin maalivahti ”kuolemanpeliin” – Kasperi Kapasen kohtalo selvillä
- NHL-maalitykki vapaille markkinoille
- Jonathan Toews palaa NHL:ään – pöydällä kaksi seuravaihtoehtoa
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Tässä Edmontonin maalivahti ”kuolemanpeliin” – Kasperi Kapasen kohtalo selvillä
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!