Arizona jatkosopimukseen monipuolisen työjuhtansa kanssa – toissa kauden komeetta edelleen sopimuksetta

Arizona Coyotes vältti välimieskäsittelyyn joutumisen hyökkääjä Jordan Martinookin kanssa, kun osapuolet solmivat kaksivuotisen ja 3,6 miljoonan dollarin arvoisen jatkosopimuksen lauantaina.
24-vuotias Martinook oli rajoitettu vapaa agentti. Välimieskäsittelyn ajankohdaksi oli valittu 26. heinäkuuta.
– En todellakaan halunnut mennä välimieskäsittelyyn, Martinook kertoi Coyotesin nettisivuilla.
– Se on vain prosessi, jonka RFA-pelaajat ottavat. Olen onnellinen saadessani pysyä Arizonassa kaksi seuraavaa vuotta. Meillä on nuori joukkue ja olemme matkalla oikeaan suuntaan.
Martinook on Coyotesin toisen kierroksen varaus vuoden 2012 varaustilaisuudesta. Viime kaudella kanadalaishyökkääjä teki 25 tehopistettä (11+14) 77 ottelussa. Hän on tehnyt tähän mennessä tehot 20+30 166 ottelun NHL-urallaan.
– Hän on monipuolinen pelaaja, GM John Chayka kertoi.
– Viime kaudella hän pelasi monissa tilanteissa, sentterinä ja laitahyökkääjänä, top-6-ketjuissa ja bottom-6-ketjuissa. Jordan on työteliäs pelaaja, joka yrittää kehittyä koko ajan paremmaksi. Hän on hyvä alivoimapelaaja ja todella arvokas meille.
Martinook oli yksi kolmesta NHL-pelaajasta, jotka saivat tarjoukset Coyotesilta. Sentteri Nick Cousins solmi joukkueen kanssa kaksivuotisen sopimuksen vapaiden agenttien markkinoiden alettua. Toissa kaudella 20 maalia iskenyt hyökkääjä Anthony Duclair on sen sijaan vielä ilman sopimusta, mutta Chaykan mukaan neuvottelut ovat kesken.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Kuusi ensimmäistä pelaajaa Suomen olympiajoukkueeseen valittu!
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Sopimus purkissa – Lassi Thomson palaa NHL:ään!
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- NHL-toimittaja: Floridan tähtipuolustaja lähtökuopissa?
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Entinen kärkivaraus kaupattiin NHL:ssä – alla huippukausi Ruotsissa
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli