St. Louisissa leikitään tulella – sensaatiopakin ja seuran näkemykset turhan kaukana toisistaan
Kuva: Getty Images
St. Louis Bluesin tilanne sen sopimusten suhteen on käytännössä yhtä vailla valmis, sillä puolustaja Colton Parayko on yhä edelleen rajoitettu vapaa agentti.
Seuran palkkakatossa on tällä hetkellä tilaa reilut 7,6 miljoonaa dollaria, joten tämän suhteen sillä ei ole ongelmia väsätä nuorukaisen kanssa jatkopahvia. Se myös tarvitsee kanadalaispakin palveluksia, sillä esimerkiksi Kevin Shattenkirk vaihtoi maisemaa jo viime kauden aikana.
24-vuotias Parayko löi NHL:ssä läpi jo tulokaskaudellaa (2015-16), sillä omaan päähän erikoistunut luutija oli seuran takalinjoilla lähes erinomainen. Tämä jatkui myös viime kaudella, joten kyseessä on ehdottomasti tasonsa NHL:ssä todistanut puolustaja.
Tästäkin huolimatta Blues ja Parayko ovat vielä kaukana sovusta jatkopahvin suhteen. Parayko hakee huhujen mukaan itse yksivuotista jatkoa, joka olisi arvoltaan 4,85 miljoonaa dollaria. Kovassa palkkapyynnössä on varmasti otettu huomioon, että moni puolustaja on napannut itselleen kalliit pahvit vapaiden markkinoiden kautta.
Bluesin toiveena on sen sijaan tehdä Paraykon kanssa mieluiten kaksivuotinen sopimus, jonka myötä kanadalainen kuittaisi vuositasolla 3,4 ja 3,6 miljoonaa dollaria. Osapuolten välillä on siis melkoinen kiista jatkon pituudesta sekä hinnasta.
Kyseessä on etenkin Bluesin kannalta outo ratkaisu, sillä kyseessä on nuori puolustaja, jonka kehityskäyrä osoittaa ainoastaan ylöspäin. Ja kun tilanne on tämä, tarkoittaa se samalla sitä, että miehen hintalappu on myös tämän myötä kipuamassa jokainen kausi ylöspäin.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
- Suomen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan – kaupattiin yhden ottelun jälkeen
- NHL:ssä pyöräytettiin treidi – Ottawa hankki Leevi Meriläisen tilalle uuden maalivahdin
- Minnesota tavoittelee pitkää pudotuspelikevättä – mikä on Quinn Hughesin tulevaisuus?
- Leevi Meriläinen napattiin siirtolistalta – tässä uusi seura
- Nuoren tähtisikermän oppirahat maksettu – onko Montreal jo valmis Stanley Cup -finaaleihin?
- Carolina Hurricanes kiinnitti mestarivahtinsa – pöytään rahakas jatkosopimus
- Jarmo Kekäläinen vahvisti pakistoaan – haaviin taiturimainen veteraanipuolustaja
- Tappara-kaksikko NHL:stä uusiin osoitteisiin
- NHL solmi uuden tv-sopimuksen Suomessa – lisää otteluita ilmaiskanaville
- Mikä joukkue on NHL:n mestarisuosikki? Näin vastaa Teemu Selänne
- Friedman: Connor Hellebuyckin jättitreidi vireillä – ”En tiedä, kumpi teki aloitteen”
- Ottawan omistaja jyrähti Brady Tkachukin siirrosta – syyttää isää ja veljeä
- NHL-faneille ilouutinen – nämä huippuottelut näkyvät ilmaiseksi tv:ssä
- Tappara-kaksikko NHL:stä uusiin osoitteisiin
- Quinn Hughesin tulevaisuudesta kova väite – Antti Mäkinen: ”En usko enää hetkeäkään”
- Jarmo Kekäläinen vahvisti pakistoaan – haaviin taiturimainen veteraanipuolustaja
- Miikka Kiprusoffin ajan ikoninen näky palaa NHL-jäälle – katso kuva
- Minnesota-tähdeltä kova väite joukkuekaveristaan – ”Paras luistelija, jonka olen nähnyt”
- Chicago Blackhawks kiinnitti ykkösvarauksensa – yli 20 miljoonan dollarin jatkosopimus
- Carolina Hurricanes kiinnitti mestarivahtinsa – pöytään rahakas jatkosopimus